Audycja Polskiego Radia z 1994 roku prowadzona przez  Andrzeja Sowę.  Udział biorą w niem prof. Adam Dobroński, jako obrońca Szeli i i dr Jan Sałkowski, jako jego oskarżyciel.  

"Na historycznej wokandzie" to cykl radiowych audycji poświęconych znanym i wpływowym postaciom historycznym. Goście w studio, cenieni historycy, wcielają się w oskarżyciela i obrońcę, by dokonać osądu działań wybranej postaci ze współczesnej perspektywy.

Jakub Szela (1787–1866) – gospodarz ze wsi Smarzowa nieopodal Jasła, cieśla i kołodziej, przywódca powstania chłopskiego (rabacji) z 1846 roku, koncentrującego się przede wszystkim w okręgu tarnowskim, skierowanego przeciwko polskiej szlachcie.  W młodości, aby uniknąć służby w armii austriackiej, okaleczył się, obcinając sobie dwa palce ręki. Przez lata prezentował racje wsi w sporach z dziedzicami, rodziną Boguszów. Jako jeden z przywódców rabacji, której wybuch był następstwem ucisku panującego na galicyjskiej wsi, zniszczył kilkanaście dworów, w sumie w trakcie chłopskiej rebelii spustoszono blisko 500 majątków i zamordowano ponad 1000 osób. Rabacja została zainspirowana przez Austriaków. Służyła im do sparaliżowania powstania krakowskiego, niepodległościowego wystąpienia Polaków, mającego swoim zasięgiem objąć wszystkie zabory. Szela bezskutecznie zabiegał u władz zaborczych o zniesienie pańszczyzny. Został internowany w Tarnowie, a w 1848 roku przesiedlony na Bukowinę.