INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Balicki (z Ossolina) h. Topór      wzmianka w Andrzeju Balickim, +1420, w: https://dlugosz.polona.pl/pl/roczniki/rekopis-koniecpolskich/855 - rubrykacja iPSB.

Andrzej Balicki (z Ossolina) h. Topór  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Balicki Andrzej z Ossolina († 1420), h. Topór, syn Jaśka, kasztelana wiślickiego, jednego gniazda z Ossolińskimi i Goźlickimi. Należał do znamienitszych rycerzy Zygmunta Luksemburskiego; zaledwie dwie zapiski z 1402 i 1403 r. odnoszą się do jego stosunków w Polsce, wszystkie inne wiadomości dotyczą jego pobytu zagranicą. Na Węgrzech miał też posiadać znaczniejsze włości z daru króla Zygmunta. W r. 1412 brał udział w turnieju podczas zjazdu monarchów w Budzie; 1415 (styczeń)–1418 (maj) przebywał na soborze w Konstancji; w tym czasie przystąpił zapewne do bractwa św. Krzysztofa na Arlbergu w Tyrolu, w którego księdze brackiej (rkp. nr 473 w Staatsarchiv w Wiedniu) znajduje się piękny herb jego wraz z orderem Smoka, jakim go obdarzył Zygmunt Luksemburski. W r. 1419 był posłem Zygmunta do Jagiełły i prowadził go do Koszyc. W r. 1420 poległ pod Wyszehradem koło Pragi w walce z wojskami Żyżki. Prawdopodobnie bezżenny i bezdzietny.

 

Hardt, Magnum… Constantiense concilium, Frankfurt-Lipsk 1699–1700, V 42; Mansi, Amplissima collectio, Wenecja 1785, XXVIII 647; Concilium zu Costnitz, Augsburg 1483, f. 217r°; Długossii Historiae Polonicae, Kr. 1877, IV 141, 227, 268; Piekosiński Fr., Goście polscy na soborze, Rozpr. Akad. Wydz. hist.-fil, ser. II, XII 153; Prochaska A., Na soborze w Konstancji, ibidem, ser. II, X 13; Boniecki, Herbarz polski; Łodzia-Czarniecki K., Herbarz polski, Gniezno 1881–1882; Niesiecki, Herbarz polski, II 52, VII 148; Polaczkówna H., Księga bracka św. Krzysztofa…, »Mies. Heral.« 1931, X 101–104 i odb., W. 1931.

Helena Polaczkówna

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.