INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Barteczko (Bartetschko)      Andrzej BARTECZKO - EX FILIo ACCresCent, Pater CoMpLetæ PerfeCtIonIs Et AsCensIonIs Seu Reverendissimus..., Nysa 1716 - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Andrzej Barteczko (Bartetschko)  

 
 
ok. 1670 - 1739-04-11
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barteczko (Bartetschko) Andrzej († 1739), reformata śląski, kaznodzieja i poeta. Pisownia nazwiska Barteczko poświadczona przez »Castrum doloris« i Weltzla na podstawie aktów zakonnych, natomiast w innych dziełach B-i mamy: Bartetschko. Urodził się w Raciborzu ok. r. 1670, był gwardjanem klasztoru w Raciborzu w 1707 i 1713, w Namysłowie 1715, we Wrocławiu 1718, dwukrotnie (po raz drugi 1732) definitorem czeskiej prowincji franciszkańskiej, do której po dłuższym sporze z prowincją małopolską należał od 1687 klasztor raciborski. B. miał jednak stosunki z polskiemi klasztorami reformackiemi (na G. Śląsku 2: w Gliwicach i na Górze św. Anny), a nawet miał być wizytatorem i generalnym komisarzem którejś prowincji polskiej; trudno jednak wobec luk w ówczesnych aktach prowinc. archiwum reformackiego w Krakowie oznaczyć tak datę jak prowincję (Małopolska czy Wielkopolska), w której B. sprawował te godności. Słynął jako kaznodzieja, a za panegiryki otrzymał tytuł ces. poety uwieńczonego w r. 1717 lub 1718. Umarł 11 IV 1739 we Wrocławiu jako jubilat. Jest on jednym z główniejszych przedstawicieli smaku i uczoności późnobarokowej na Śląsku, pomysłowym w sztuczkach (akrostychy, figury z wierszy itp.) wersyfikatorem łacińskim, twórcą przedziwnych chronostychów z lekkiem zabarwieniem kabalistycznem, w czem pomaga mu ogromne oczytanie w autorach klasycznych i kościelnych. W druku, o ile wiadomo, ukazało się sześć rzeczy B., wszystkie o nader długich tytułach (1–2 stron), które brzmią w skróceniu: 1) Io! Vivat natus Leopoldus Iosephus!… (b. m. d. 1700); 2) Vivat Serenissimus neo-natus Archidux Austriae!… (b. m. d. 1700); 3) Castrum Doloris… (pełny tytuł u Estr. XII 385) (Nissae 1716); jest to opis egzekwij w Tulczynie za Rudolfa Gaszynę; 4) Labores Herculis Austriaci… (Nissae 1718), panegiryk chronostyczny na cześć Karola VI; 5) Eugenia adorea (Venetiis 1717) i 6) najobszerniejsze Sanctum Saeculare… Marianum… (Olomucii 1732), opis obrazu cud. M. B. na Górze Św. pod Ołomuńcem i kościoła założonego przez raciborzanina Jana Andryska, oraz elogja trzynastu opatów gradeckich.

 

Weltzel Augustin, Geschichte der Stadt Ratibor, Ratibor 1861, 530 (tylko kilka dat biograficznych).

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.