INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Anioł Postępski (Postemski) h. Odrowąż  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Postępski (Postemski) Anioł h. Odrowąż (1699–1767), karmelita, teolog, prowincjał. Pochodził z rodziny osiadłej w województwie ruskim. Do zakonu wstąpił ok. r. 1726 we Lwowie. Filozofię i teologię ukończył w Studium Generalnym zakonu w Rzymie, gdzie otrzymał również święcenia kapłańskie. Do Polski wrócił jako magister teologii; został regensem Studium Generalnego we Lwowie, wykładał tam filozofię i teologię. Z tego okresu pochodzi rękopis traktatu Theologia scholastica ex libris sententiarum V. P. Magistri Joannis de Baccone, Resoluti Doctoris, deprompta (Arch. Klaszt. Karmelitów w Kr.). Dn. 30 X 1737 został mianowany wikariuszem klasztoru lwowskiego, a 19 VI 1739 na kapitule prowincjalnej w Kisielinie (woj. wołyńskie) wybrano go na prowincjała prowincji ruskiej. Z jego inicjatywy archiwum prowincji umieszczono w klasztorze lwowskim. W r. 1743, 19 X, definitorium prowincjalne wybrało go na przeora w Bołszowcach (woj. ruskie); w r. 1745 zrezygnował z tego urzędu. W czerwcu 1748 kapituła prowincjalna we Lwowie ponownie obrała go prowincjałem. Jako prowincjał brał udział w kapitule generalnej w Bolonii w maju 1750. Tam też został mianowany przez generała asystentem i sekretarzem generalnym dla spraw polskich (dotychczas sprawy polskie reprezentował asystent niemiecki). Z racji piastowanego urzędu brał udział w kapitule generalnej w Cesenie (Włochy) w maju 1756. Po kapitule wrócił do Polski. Jako były asystent i sekretarz generalny brał udział w kolejnych kapitułach prowincjalnych: w l. 1758, 1761 i 1765. Kapituły w l. 1758 i 1761 wybrały go na jednego z sędziów dla niepoprawnych zakonników, w r. 1761 nadto na jednego z egzaminatorów. Podczas pobytu w Rzymie P. opracował słownik herezji pt. Summa haereticarum cavillationum a primo usque ad decimum octavum saeculum Aere Christianae argumentis scholastico-dogmaticis solvendarum (Venetiis 1768). W osiemnastu rozdziałach, z których każdy poświęcony jest jednemu wiekowi, P. przedstawia herezje wg następującego schematu: 1. nauka danej herezji, 2. nauka katolicka na ten sam temat w świetle Pisma Świętego i Ojców Kościoła, 3. wyjaśnienie istoty błędu. W ostatnim, najobszerniejszym rozdziale znajduje się jedyny w polskiej literaturze teologicznej szczegółowy rozbiór 101 tez Paschasiusa Quesnela, potępionych przez Klemensa XI w r. 1713 bullą „Unigenitus Dei Filius”. P. zmarł 24 lub 25 V 1767 we Lwowie i tam został pochowany.

 

Podob. w: Postępski A., Summa…, s. II (rytował I. Alessandrini); – Estreicher (błędna data ur.); Niesiecki; – Bandtkie J. S., Historia drukarń w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim, Kr. 1826 III 225–6; Filek O., Nauka i nauczanie w zakonach karmelitańskich, w: Dzieje teologii katol., II; Giżycki J. M., Z przeszłości karmelitów na Litwie i Rusi, Kr. 1918; Kraszewski J. I., Wilno od początków jego do roku 1750, Wil. 1814 II 410; Natoński B., Humanizm jezuicki i teologia pozytywno-kontrowersyjna w XVII i XVIII wieku, w: Dzieje teologii katol., II; – Acta Capitulorum Generalium Ordinis Fratrum B. V. Mariae de Monte Carmelo, Romae 1934 II; – Arch. Klaszt. Karmelitów w Kr.: Acta conv. maioris Leopoliensis… Una cum actis Prov. Russiae S. Joseph [Chodyniecki I.], Liber memorabilium iuxta novissimam Consistorii Metropolitani Leopol. dispositionem pro conv. Bołszoviensi, s. 40, 42, 44, tenże, Liber memorabilium sive tractatus historico-chronologicus de origine, erectione, statu aliisque revolutionibus ecclesiae et conv. Leopolien., s. 88–90, Rubczyński M., Liber vitae fratrum et sororum Prov. Russiae et MDL, s. 146–147; B. Karmelitów w Kr.: Tomaszewski B. A., Dzieje klasztoru OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie, Kr. 1954 (mszp.).

Czesław Gil

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.