INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Głębocki h. Doliwa      Fragment podpisu Antoniego Głębockiego pod listem w kolekcji Listy do Józefa Zaremby (1771). Vol. 1 - w zbiorach Biblioteki Kórnickiej PAN - źródło kopii cyfrowej: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa (wbc.poznan.pl).

Antoni Głębocki h. Doliwa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Głębocki Antoni h. Doliwa (2. poł. XVIII w.), konfederat barski. Syn Józefa, kasztelana kruszwickiego, i Marianny z Kałowskich, wychował się, wg Matuszewicza, na Litwie przy A. M. Sapieże. Pierwszy raz występuje w laudach kujawskich jako poseł inowrocławski na sejm nadzwyczajny w r. 1761 z partii dworskiej, zresztą, wobec prędkiego zerwania tego sejmu przez opozycje, bezczynny. W bezkrólewiu w r. 1763–4 należał do partii sasko-hetmańskiej. Od podpisania konfederacji radomskiej znacząco wstrzymał się, gdyż widocznie potępiał robotę prowadzoną pod naciskiem obcego wojska. Do ruchawki barskiej przystąpił z namysłem, kiedy przykład wielkopolski zdawał się wróżyć rychłe powodzenie. Wyprzedzili w tym G-ego Jakub Ulejski i jakiś regalista Kraszewski, którego zresztą Rosjanie przymknęli i zmusili do recesu. Kasztelanic kruszwicki reprezentował odcień umiarkowany, w polityce szedł za biskupem Krasińskim, w akcji wojennej starał się współdziałać z Wielkopolaninem I. Malczewskim; G. nie odznaczył się na żadnym polu. Dowództwo jako marszałek objął w styczniu r. 1769; od lipca zasiadał z marszałkami małopolskimi w radzie gabułtowskiej. 9 XII t. r. złożył przysięgę na posiedzeniu Generalności. Utrzymywał w swych żyznych województwach 200 huzarów, 200 dragonów i 400 «szeregowych» (zapewne piechoty), nawet nieźle zaopatrzonych, ale źle wyćwiczonych. Zawiedli Kujawianie w nieszczęśliwej bitwie pod Kcynią (29 I 1770). Tam nabrał G. serca do dzielnego marszałka dobrzyńskiego Wł. Mazowieckiego i kiedy mu po odnowieniu siły zbrojnej Generalność kazała iść pod rozkazy komendanta wielkopolskiego Józefa Zaremby, jego regimentarz, Józef Zakrzewski, usłuchał rozkazu, ale sam G. uznał w tym despekt, bo Zaremba był regimentarzem, a nie marszałkiem. Złączył się natomiast z Mazowieckim i odtąd wojowali razem jako grupa «pięciu marszałków». Kusili się daremnie o składy solne nad Wisłą, mieli oko na Toruń. W ważnej bitwie pod Kutnem (30 X 1770) z gen. Czartoryjskim mimo kilkakrotnej przewagi ponieśli porażkę, bo G. znów się spóźnił w ataku. Wiosną 1771 r. wojska carskie opanowały sytuację na Kujawach i G. rad nierad musiał się wycofać pod skrzydła Zaremby. W grudniu t. r. ruszył znów na Kujawy, ale 18 II został rozbity pod Turkiem. Oprócz Rosjan wcisnęli się do jego województw Prusacy; przeciw ich strasznym represjom zerwała się do walki drobna szlachta razem z chłopami, ale w tym rozpaczliwym odruchu przywodził już jakiś Józef Polęski, a nie G., o którego dalszych lasach tyle wiadomo, że po kapitulacji Zaremby schronił się z oddziałem pod mury Częstochowy; wrócił na swój zagon jesienią 1772 r. W r. 1780 figuruje w źródłach jako pułkownik W.P.

 

Konopczyński Wł., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska, W. 1936–8 I–II; – Z pamiętnika konfederatki T. Sapieżyny, Wyd. Wł. Konopczyński, Lw. 1914 s. 57; – Mosk. Arch. Hist. (raporty rosyjskich komendantów); B. Kór.: (papiery Zaremby); B. Czart.: (korespondencja A. Krasińskiego).

Władysław Konopczyński

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.