INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bazyli Kwasowski  

 
 
brak danych - ok. 1736
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kwasowski Bazyli (zm. ok. 1736), właściciel drukarni w Królewcu w l. 1724–36. Dane biograficzne nie znane. K. był z pochodzenia Polakiem i posiadał stopień magistra filozofii; od r. 1721 był tajnym sekretarzem króla pruskiego oraz przysięgłym tłumaczem. Kupiwszy w r. 1724 część drukarni P. Patra z Gdańska, K. otrzymał przywilej Fryderyka Wilhelma I na założenie polsko-ruskiej oficyny. Drukował kalendarze polskie i ruskie. Podpisywał się jako »uprzywilejowany ruski i polski typograf«. K. był sympatykiem króla Stanisława Leszczyńskiego, czemu dał wyraz w utworze J. Sulistrowskiego „Wyjście Najjaśniejszego Króla Imci Polskiego Stanisława I z oblężenia Miasta Gdańska Roku 1734 Dnia 27 czerwca aż do Kwidzina… wierszem polskim opisane” (1734), na którym podał: »Drukiem M. Bazylego z Korwinów Kwasowskiego, tegoż Najjaś. K. I. M. wiernego poddanego wydrukowane». K. zmarł prawdopodobnie w r. 1736, gdyż w t. r. nabył przywilej nabywca jego drukarni – Filip Chrystian Kanter.

 

Estreicher; – Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII w., T. 4: Pomorze, Oprac. A. Kawecka-Gryczowa oraz K. Korotajowa, Wr. 1962 s. 226 (bibliogr.).

Tadeusz Oracki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.