INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Beniamin (Benjamin) Zaremba      wzmianka o Beniaminie, Woj. Poznańskim - dokument Przemysła II dla Bogusława z Ujścia - Kalisz 1284, 6 października - Fund. Czart., 59 Perg. - źródło kopii cyfrowej:: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Beniamin (Benjamin) Zaremba  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Benjamin († po r. 1296), z wielkopolskiego rycerskiego rodu Zarębów, w r. 1269 pojawia się po raz pierwszy w Kruszwicy przy boku ks. Bolesława Pobożnego jako kasztelan międzyrzecki, w r. 1276 piastuje godność wojewody poznańskiego w dzielnicy Przemysła II, a następnie w zjednoczonem przez tegoż księcia księstwie wielkopolskiem, oraz za jego krótkich rządów królewskich, poczem po śmierci Przemysła II zatrzymał swój urząd przy boku Władysława Łokietka w r. 1296, z czego widać, że był przeciwnikiem rządów Henryka Głogowczyka w Wielkopolsce. Jako wojewoda pozn. uczestniczył B. w wielu aktach politycznych wielkiej doniosłości, jak np. w r. 1282 przy przekazaniu Pomorza gdańskiego przez Mszczuja Przemysłowi II w Kępnie lub przy ugodzie krzywińskiej Łokietka z Głogowczykami w r. 1296. Wplątany w spisek Zarębów na rzecz Henryka Probusa w r. 1285 lub też może tylko podejrzewany o zmowę z Sędziwojem, który wydał księciu wrocławskiemu gród kaliski, został B. wraz z Sędziwojem uwięziony, lecz wnet potem przywrócony do godności wojewody pozn., odebranej mu przelotnie w r. 1285 na rzecz woj. Tomisława.

Około r. 1278 wyposażył ośmiu wsiami Cystersów z Paradyża celem założenia przez nich filjalnego klasztoru w Wieleniu. Fundację tę zatwierdzili w r. 1278 obaj ówcześni książęta wielkopolscy, Bolesław Pobożny i bratanek jego Przemysł II, dodając od siebie rozległe przywileje, zaś w r. 1290 ponownie sam Przemysł II.

Umarł B. po r. 1296. Syn jego również Benjamin, kasztelan gnieźnieński, został w r. 1354 zamordowany przez Maćka Borkowicza i paru członków jego konfederacji.

 

Kod. dypl. wielkopolski, I–IV (wedle indeksu); Cod. Pol., I–II; Długosz, Historja, II 480; Mon. Pol. hist., II 850.

Red.

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jadwiga (Śląska)

ok. 1178/80 - 1243-10-14
księżna śląska
 

Wacław II Czeski

1271-09-27 - 1305-06-21
król Czech
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj z Bogorii h. Bogoria

brak danych - pod koniec 1338
wojewoda krakowski
 

Grzymisława

XII/XIII w. - ok. 1258-06-13
księżna krakowsko-sandomierska
 

Mściwoj (Mszczuj, Mściw)

1 poł. XIII w. - 1 poł. XIII w.
wojewoda krakowski
 

Jan

XIII/XIV w. - 1356-05-18
opat cystersów w Mogile
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.