INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bogusław T. Spickermann  

 
 
1 poł. XVIII w. - po 1775
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Spickermann (Spikerman, Spikierman, Szpikierman) Bogusław T. (XVIII w.), aktor, autor dramatyczny. Zapewne był z pochodzenia Niemcem, ale o jego urodzeniu i środowisku brak wiadomości.

Po otwarciu w Warszawie w listopadzie 1765 sceny narodowej S. był członkiem jej zespołu na zasadzie kontraktu z 1 XII t.r., zarabiając 60 dukatów rocznie. Po likwidacji sceny figurował na liście aktorów domagających się odszkodowania. Należało mu się wówczas 60 dukatów. Sumy tej nie otrzymał; jedynie od lutego do czerwca 1768 Franciszek Ryx wypłacał mu, podobnie jak i innym aktorom, z kasy królewskiej po trzy dukaty zasiłku. Na jesieni 1775, w czasie krótkotrwałej antrepryzy Józefa Kurza, był zatrudniony jako sufler polskiej trupy.

S. zajmował się również tłumaczeniem i przerabianiem sztuk niemieckich. W r. 1769 wydał u Michała Grölla w Warszawie komedię „Żona chorująca” będącą tłumaczeniem «z niektórymi odmianami» sztuki Ch. F. Gellerta. Tłumaczenie ukazało się ponownie u Grölla w r. 1773. W r. 1776 również u Grölla wydał S. komedię „Figlacki mniemany ociec”, przerobioną z niemieckiego (autora oryginału nie udało się ustalić). Sztuka znalazła się w repertuarze sceny narodowej w latach 1765–7 (wg Józefa Epifaniego Minasowicza). Grana była również na scenie narodowej w Warszawie w r. 1776 (wg „Krótkiej kroniki teatru polskiego” Ludwika Dmuszewskiego). W r. 1819 Teatr Narodowy w Warszawie wystawił „Figlackiego…” w przeróbce L. Dmuszewskiego. Sztuka podobała się publiczności, ale skrytykowana została przez Tow. Iksów. Wznowiono ją jeszcze na inaugurację krótkotrwałego Teatru Polskiego w Warszawie 3 VI 1829 i w warszawskich Rozmaitościach 27 IX 1830. Teatr lwowski Jana Nepomucena Kamińskiego grał „Figlackiego…” w Krakowie 21 IX 1820. Wiosną 1785 niemiecki teatr lwowski J. Hilverdinga i F. Göttersdorfa wystawił tragedię S-a Eulalia. Sztukę tę niemiecki literat Franz Kratter uznał za będącą «poniżej wszelkiej krytyki», i «poniżej wszelkiego zdrowego rozsadku». Po r. 1775 losy S-a nie są znane.

 

Nowy Korbut, IV; – Słown. Teatru Pol., I (bibliogr.); – Estreicher K., Teatra w Polsce, Kr. 1879 III 114–16; Got J., Das österreichische Theater in Lemberg im 18. und 19. Jahrhundert, Wien 1997 I 23; tenże, Repertuar teatru w Krakowie, W. 1969 s. 28, 121; Recenzje teatralne Towarzystwa Iksów, Wr. 1956; Szwankowski E., Repertuar teatrów warszawskich, W. 1973 s. 90; – Kratter F., Briefe über den itzigen Zustand von Galizien, Leipzig 1786, cz. 1 s. 100–2 (w druku błędnie 110); Źródła do historii teatru warszawskiego od r. 1762 do r. 1833, Wr. 1951 cz. 1 s. 81.

Karyna Wierzbicka-Michalska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
pisarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.