INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bolesław Michał Kasprowicz     

Bolesław Michał Kasprowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kasprowicz Bolesław Michał (1859–1943), przemysłowiec, działacz gospodarczy i społeczny. Ur. w Czempinie (pow. Kościan) 29 IX, syn Dionizego i Salomei z Kuczyńskich. Po ukończeniu szkoły powszechnej i otrzymaniu edukacji domowej wstąpił do niemieckiej szkoły handlowej w Poznaniu, po czym odbył praktykę w przemyśle wódczanym. W r. 1888 założył własną fabrykę wódek i likierów w Gnieźnie, która zajęła wkrótce poważną pozycję w tej gałęzi przemysłu; już przed pierwszą wojną światową produkty jej rozchodziły się na ziemiach polskich wszystkich trzech zaborów oraz docierały na rynki różnych krajów europejskich, a także Stanów Zjedn. A. P., Kanady i Brazylii. W czasie licznych podróży zagranicznych K. zetknął się bezpośrednio z niedolą emigrantów polskich; nawiązał współpracę z Tow. Emigracyjnym we Lwowie i roztoczył pieczę nad polskimi ośrodkami wychodźczymi, szczególnie w Westfalii i Nadrenii. Następnie działał w usamodzielniającym się wówczas od zaborcy życiu gospodarczym Wielkopolski. K. był jednym z twórców Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu oraz Związku Fabrykantów (w r. 1907 uruchomił wydawnictwo czasopisma „Kupiec”). W r. 1909 objął przewodnictwo (do r. 1939) w radzie nadzorczej spółdzielni rolniczo-handlowej «Rolnik» w Gnieźnie. K. był członkiem Tow. Gimnastycznego «Sokół», a w końcu 1918 r., jako przewodniczący wyłonionej przez Polaków w Gnieźnie miejscowej Rady Ludowej, kierowanej przez Narodową Demokrację, oraz jako przewodniczący polsko-niemieckiej Rady Robotniczej w Gnieźnie, współdziałał w przygotowaniach do powstania wielkopolskiego. W grudniu 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu.

Po wojnie K. prowadził nadal w Gnieźnie swoją fabrykę wódek i likierów. W r. 1923 i w latach kryzysu 1929–33 ograniczył produkcję, przeprowadzając znaczne redukcje robotników (np. w lutym i marcu 1923 – ok. 300 osób). Brał żywy udział w życiu gospodarczym i oświatowo-kulturalnym ziem byłego zaboru pruskiego jako inicjator i współorganizator wielu poczynań. Był prezesem, potem prezesem honorowym Izby Przemysłowo-Handlowej w Bydgoszczy, gdzie współdziałał przy założeniu giełdy drzewnej. Terenem jego działalności były m. in. Związek Izb Przemysłowo-Handlowych, Zrzeszenie Przemysłowców Zachodniej Polski, Tow. Przemysłowców w Gnieźnie, Komitet Wystawy Krajowej w Poznaniu, Targi Poznańskie, kuratoria Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu, Liceum Handlowego w Bydgoszczy i Gimnazjum Żeńskiego w Gnieźnie. Był radnym, członkiem zarządu miejskiego i prezydentem miasta Gniezna oraz jego obywatelem honorowym. K. miał Order Polonia Restituta i Komandorię czeskiego Orderu Białego Lwa. Był autorem pracy Jak powstał Związek Towarzystw Kupieckich w Poznaniu (Bydgoszcz 1929). W czasie wojny w r. 1939 wysiedlony przez Niemców z Gniezna, zmarł 15 X 1943 r. w Warszawie. Żonaty (od 10 VIII 1893) z Ewą Rudlicką, miał syna Bolesława Piotra, doktora nauk ekonomiczno-politycznych, obecnie rektora Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, oraz trzy córki: Jadwigę Dymińską, Halinę Murawską i Wandę Kucharską.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?, (fot.); – Dzieje Gniezna, Pod red. J. Topolskiego, W. 1965 s. 576 (fot.); Dziesięciolecie Polski Odrodzonej, s. 1107 (fot.); Kubiak S., Łozowski F., Rady robotniczo-żołnierskie w Wielkopolsce 1918–1919, P. 1959 s. 51; – Na podstawie materiału autobiograficznego i informacji rodziny oprac.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.