INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Feliks Bachowski     

Feliks Bachowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bachowski Feliks, kustosz kolegjaty w Ołyce, proboszcz w Kazimierzowie. Bliższe szczegóły odnoszące się do jego życia nie są znane. Przed r. 1652 został on z ramienia kapituły ołyckiej proboszczem w miasteczku podupadłem Kazimierzowie, zniszczonem napadami kozacko-tatarskiemi. B. dysponując dochodami z pięknej wsi Jabłonki, postanowił odbudować zniszczony w r. 1665 przez Kozaków kościół. Za jego więc staraniem wzniesiono murowaną kaplicę (1670), a celem jej przyozdobienia B. sprowadził z Łucka Antoniego Samołowca, malarza, który skopjował obraz Matki Boskiej, znajdujący się w skarbcu Radziwiłłów w Ołyce, przywieziony według tradycji z Palestyny przez Radziwiłła Sierotkę. Obraz ten ukończony w r. 1671 zasłynął wkrótce jako cudowny wizerunek M. B. Kazimierzowskiej, ściągając liczne rzesze pątników. W spuściźnie literackiej pozostawił B. kazanie Miłość Boża na dzień św. Maryey Magdaleny (1676) z dołączonym życiorysem świętej; nieprzedstawiające większej wartości, Divini amoris suavitates seu theologia mystica (1682), oraz dziełko Mąż doskonały z Platonowych reguł od Epikteta zebrany (1652). Tłumaczenie to niezupełnie odpowiadające oryginałowi filozofa stoickiego Epikteta, posiada pewną wartość spowodu oryginalnego ujęcia przez B-ego, który tekst starożytny rozszerzył przykładami polskiemi i ruskiemi, o Dymitrze, »Wituldzie« i Jagielle, »co jeszcze w baranich kożuchach chodzili«, o ks. ruskim »Świdrygale«, który w Wołoszech siedm lat pasł cabany i z »księcia był skotopas«. Nie zapomniał tłumacz o Popielu i myszach, o Konarskim, co przy grze w kości Kazimierza Sprawiedliwego spoliczkował, o Bolesławie, co »stąd wstydliwym go zwano, bo zmarły nie dał się myć, by go nie widziano«. Cytuje i inne przykłady z dziejów powszechnych np. o sułtanie Saladynie i Wallensteinie. W r. 1682 wyszło drugie tłumaczenie Epikteta, co świadczyć może o pewnej jego poczytności.

 

Estr.; Bruckner A., Studya nad literaturą wieku XVII, Rozpr. Wydz. Filolog, t. 57, s. 51–2, Kr. 1919; Słownik Geograficzny, t. III, pod »Kazimirka«.

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Mitkowski

brak danych - 1646-12-04
lekarz
 
 

Teodor Lacki

ok. poł. XVI w. - 1616
rotmistrz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.