INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Machczyński h.Dołęga  

 
 
2 poł. XVIII w. - 2 poł . XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Machczyński Franciszek h. Dołęga (2. poł. XVIII w.), wojski dobrzyński, konfederat radomski, barski i targowicki. Syn Piotra i Katarzyny ze Świeżawskich, pochodził z zamieszkałej na pograniczu ziemi dobrzyńskiej i woj. płockiego rodziny drobno szlacheckiej (wg Uruskiego używała ona herbu Machwicz). Jako burgrabia grodzki bobrownicki przystąpił 25 V 1767 w Lipnie do konfederacji ziemi dobrzyńskiej. Otrzymał w niej funkcję konsyliarza i sekretarza, a równocześnie delegowany był do Radomia, gdzie 23 VI podpisał akt konfederacji generalnej kor. W Generalności, najpierw w Radomiu, a od 3 VIII w Warszawie, pełnił funkcję regenta. Dn. 24 VIII na sejmiku przedsejmowym lipińskim wystąpił ostro przeciwko kandydaturze Piotra Sumińskiego wysuniętego w nadesłanej przez M. Repnina instrukcji. Musiał wskutek tego ukrywać się 2 dni przed poszukującymi go żołnierzami. Mimo to jednak w połowie 1768 r. otrzymał urząd komornika ziemskiego dobrzyńskiego, ale zaraz rozrzucił po kraju pismo ulotne „Manifest kredytorów i pretensorów radziwiłłowskich”, w którym atakował M. Matuszewicza, sekretarza ostatniego sejmu. Już wówczas M. związany był z Pawłem Mostowskim, woj. mazowieckim. Pod jego też wpływem opowiedział się za konfederacją barską w bardzo długim manifeście protestacyjnym przeciwko wszystkim zmianom dokonanym od czasów konwokacji. Pomagał Mostowskiemu w organizowaniu lokalnych związków na Mazowszu, a uznając go jako generalnego marszałka konfederacji koronnej, w połowie 1769 r. otrzymał przy nim, po Kazimierzu Krajewskim, stanowisko sekretarza generalnego konfederacji. Dn. 28 IX w obozie pod Koziegłowami (koło Pułtuska) M. z Mostowskim wydali uniwersał, w którym wzywali wszystkich marszałków, konsyliarzy, rycerstwo i wojsko kor. do stawienia się na 21 XII do Sulejowa. Chodziło o sparaliżowanie zamierzeń Adama Krasińskiego i zorganizowanie Generalności pod egidą Mostowskiego.
M., widząc nierealność zamierzeń i upadek autorytetu swego pryncypała, opuścił go i połączył się z głośnym już wówczas partyzantem Władysławem Mazowieckim, marszałkiem dobrzyńskim. Otrzymał tu funkcję sekretarza konfederacji ziemi dobrzyńskiej. M. był niewątpliwie autorem wszystkich uniwersałów i manifestów Mazowieckiego, wystawianych «z obozu zbawiennego». Największego rozgłosu nabrał manifest wydany 18 IV 1770 przeciw potępiającym konfederację biskupom: poznańskiemu A. S. Młodziejowskiemu i płockiemu Hieronimowi Szeptyckiemu. M., prowadząc kancelarię konfederacji ziemi dobrzyńskiej, dzielił ze swym marszałkiem losy jego partyzantki i był również komendantem niewielkiego oddziału. Pod dowództwem Mazowieckiego prowadził zbrojną walkę do lata 1772 r. Gdy w wytoczonym przeciwko «królobójcom» procesie nie stawił się jako świadek obrony, sąd sejmowy dekretem z 27 VI 1773 orzekł infamię i konfiskatę jego majątku. Na interwencję jednak posłów swej ziemi i po przedłożeniu przyczyn usprawiedliwiających niestawienie się na rozprawę sejm uchylił wyrok.
W r. 1777 zasiadał w komisji z ramienia sądów zadwornych Referendarii Kor. W r. 1790 awansował na wojskiego większego ziemi dobrzyńskiej. T. r. został komisarzem cywilno-wojskowym dobrzyńskim. Brał udział 16 XI 1790 w rozdwojonym sejmiku przedsejmowym w Lipnie i należał do najbardziej aktywnych przeciwników sukcesji tronu. W r. 1792 został konsyliarzem konfederacji targowickiej ziemi dobrzyńskiej. Troszczył się o ustalenie cen i sprawiedliwe rozkładanie świadczeń na rzecz wojsk rosyjskich. W lutym 1793 zastępował marszałka konfederacji M. K. Rokitnickiego. Nic nie wiedział jeszcze o konwencji podziałowej i zaborze ziemi dobrzyńskiej, gdy 20 II zwracał się do króla o pomoc przeciwko uciskowi wojsk pruskich i gwałtownemu wywożeniu chłopów do Prus. O dalszych jego losach nie mamy wiadomości.

Boniecki; Uruski; – Jedlicki J., Klejnot i bariery społeczne, W. 1968; Konopczyński, Konfederacja barska; Kraushar A., Książę Repnin i Polska, W. 1900 I 391; Ostrożyński W., Sprawa zamachu na Stanisława Augusta z 3 listopada 1771 r. przed sądem sejmowym, Lw. 1891 s. 83; – Kalendarzyk narodowy i obcy na r. p. 1792 ciąg dalszy…, (W.) II 488; Księgi Referendarii Koronnej, Wyd. A. Keckowa i W. Pałucki, W. 1955 I; Lauda sejmików ziemi dobrzyńskiej, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1887; Vol. leg., VIII 189; – AGAD: Zbiór z Suchej 234/282 s. 237–43; Arch. Państw. w Ł.: Zbiór Bartoszewiczów, Teki Wessla 133 s. 265–71; B. Czart.: rkp. nr 942/2 s. 423, nr 943 s. 57–63; B. Jag.: rkp. nr 6672 s. 66–71, nr 6673 s. 227–39; B. Kórn.: Arch. Zaremby rkp. 2118; Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Teki Pawińskiego, Lauda płockie.
                                                                                                                                                                                                                             Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.