INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz  

 
 
brak danych - 1425
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzegorz (zm. przed 1425), dominikanin, łaciński biskup włodzimierski. Pełnił obowiązki przeora dominikanów w Łucku; występuje w tym charakterze w dokumencie w. ks. litewskiego Witolda z r. 1393. G. został mianowany biskupem włodzimierskim 17 II 1400 r. niewątpliwie za wstawiennictwem Witolda, który uposażył katedrę i określił granice powstającej łacińskiej diecezji we Włodzimierzu, poddając jej m. in. i Łuck, gdzie istniało odrębne biskupstwo prawosławne. Skąpe są wiadomości o Grzegorzu jako biskupie; był on używany przez Witolda jako narzędzie planów kościelno-politycznych wielkiego księcia, zmierzającego do uzyskania własnej metropolii. Stąd przeciwstawiał się Grzegorz zwierzchnictwu nad nim arcybiskupów halicko-włodzimierskich i doczekał się, po przewlekłym sporze, zaniechania próby utworzenia biskupstwa łacińskiego w Łucku, podjętej w r. 1404. Jeździł w tym celu na sobór do Pizy w r. 1409. W l. 1403–19 G. występuje w kilku dokumentach, m. in. w r. 1413 w dokumencie unii horodelskiej, w r. 1419 świadczył pod Czerwińskiem w dokumencie Jagiełły i Witolda. W r. 1418 w piśmie wystosowanym do papieża Marcina V wziął Witold w obronę G-a przed arcybiskupem lwowskim oraz niejakim Maciejem, skarżącym się na biskupa aż w Kurii Rzymskiej. G. zmarł najpóźniej w r. 1425, gdyż 21 XII t. r. mianowano na konsystorzu rzymskim jego następcę, przenosząc zarazem siedzibę biskupa z Włodzimierza do Łucka.

 

P. S. B. (Andrzej, łaciński bp łucki); – Abraham W., Jakub Strepa, Kr. 1908 s. 52 n.; tenże, Udział Polski w soborze pizańskim, Kr. 1904 s. 24 n.; – Akta unii, s. 48, 71; Cod. epist. saec. XV, II 109/10; Cod. epist. Vitoldi, s. 92, 457; Długosz, Historia, III 594, IV 158; Excerpta ex libris manu scripti Archivi Consistorialis Romani, Wyd. J. Korzeniowski, Kr. 1894 s. 78, Script. Rer. Pol., XV; Sprawozdanie z poszukiwań w archiwach i bibliotekach rzymskich, Oprac. W. Abraham, „Arch. Kom. Hist. PAU” T. 13: 1923 s. 7 i 58–60; Źródła do dziejów Polskich, Wyd. Grabowski-Przezdziecki, Wil. 1843 I 149/50.

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.