INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz Przybyło  

 
 
brak danych - 1547
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przybyło Grzegorz (zm. 1547), złotnik i bogaty mieszczanin krakowski. Pochodził P. z zamożnej rodziny krakowskiej, był synem Jana i Małgorzaty, bratem Macieja (zob.).

Nie wiadomo nic o nauce P-y, w każdym razie w r. 1523 miał już własny warsztat; od t. r. zapisywali się do niego na naukę liczni uczniowie, pochodzący z różnych miast w Polsce, a także ze Śląska i Węgier. O pozycji P-y w cechu świadczy to, że od r. 1534 był podstarszym korporacji, zaś w l. 1537–8, 1541–2 prymasem. Dzieła jego nie są znane, zapewne zaginęły. Posiadał znaczny majątek, który (wg testamentu spisanego 19 V 1546) składał się z kamienicy przy ul. Brackiej (obecnie nr 15), domów i ogrodów na Kazimierzu, gotówki, licznych klejnotów ze złota i srebra i bogatych strojów. Testament P-y zawiera także informacje o pracowni oraz narzędziach złotnika. Zgodnie z ostatnią wolą mistrza, kamienica przy ul. Brackiej przekazana być miała krakowskiemu cechowi złotników (co zostało zrealizowane), przy czym nadwyżkę z czynszu przeznaczył P. na utworzenie funduszu posagowego dla biednych dziewcząt. P. przekazał także 20 fl. na kaplicę cechową przy kościele Franciszkanów oraz polecił wystawić sobie nagrobek.

P. był żonaty z Katarzyną; po raz drugi ożenił się z Hanną (wniosła mu wiano w wysokości 200 florenów), która była dożywotnią dziedziczką majątku P-y. Oprócz Macieja miał jeszcze innego brata, którego synowie Maciej i Jan uznali w r. 1550 testament P-y.

W zbiorach muzealnych zachował się portret złotnika z żoną Katarzyną oraz dwa niewielkie, w bukszpanie rzeźbione, wizerunki małżonków, pochodzące z kaplicy cechowej. Są to jedne z najwcześniejszych portretów mieszczańskich w Polsce i świadczą o humanistycznych zainteresowaniach P-y.

 

Portret P-y z żoną Katarzyną (olej.) w Muz. Narod. w W., reprod. w: Portrety osobistości pol. Katalog, W. 1967; Dwa osobne wizerunki P-y i jego żony Katarzyny, rzeźbione w drzewie bukszpanowym, w Muz. Hist. m. Krakowa, sygn. 1534, «MS» [Maciej Schilling?], reprod. w: Więcek A., Dzieje sztuki medalierskiej w Polsce, Kr. 1972; – Katalog wystawy zabytków starożytnych we Lwowie w r. 1894, Lw. 1894 pozycja 781; – Československo-Pol’sko Stáročca susedstwa a priatel’stwa. Polska–Czechosłowacja. Wieki sąsiedztwa i przyjaźni, Kr.–W. Bratysława–Praga 1977–8 s. 123; Dobrzycki J., Muzeum Historyczne m. Krakowa. Jego dzieje i zbiory, Kr. 1955 s. 19; Grabowski A., Skarbniczka naszej archeologii, Lipsk 1854 s. 82; Kiryk F., Cechowe rzemiosło metalowe. Zarys dziejów do 1939 r., W.–Kr. 1972 s. 108; Klepacka J., Zabytki cechowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Kr. 1957 s. 75, 76; Lepszy L., Cech złotniczy w Krakowie. Jego organizacja i dzieje, „Roczn. Krak.” T. 1: 1898; tenże, Emalierstwo krakowskie w XVI i XVII wieku, Spraw. Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1889 IV; tenże, Przemysł artystyczny i handel, „Roczn. Krak.” T. 6: 1904 s. 275; tenże, Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1933; Samek J., Polskie rzemiosło artystyczne, W. 1984.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.