INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Gordon de Huntlej h. własnego Bydant  

 
 
XVII w. - 03.1674/1675  
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gordon de Huntlej (właśc. Gordon of Huntly) Henryk h. własnego Bydant (zm. 1674 lub 1675), pułkownik wojsk kor. Pochodził z katolickiej szkockiej rodziny margrabiów de Huntlej, spokrewnionej ze Stuartami. G., syn George’a kanclerza Szkocji i Jane z Campbellów, brat Katarzyny (zm. 1691), zamężnej za Jana Andrzeja Morsztyna (zob.). Wychowywał się wraz z siostrą we Francji i kiedy w r. 1645 wyjechała ona w orszaku Ludwiki Marii Gonzagi do Polski, G. podążył za nią i przybył do Polski. Brał udział w wojnach kozackich, rosyjskich i szwedzkich. Pod Korsuniem walczył jako kapitan. Za zasługi wojenne na wniosek sejmiku pow. kowieńskiego (21 VI 1658 r. w Gelnach) otrzymał indygenat na sejmie 1658 r. jako podpułkownik wojsk królewskich. W r. 1660 odznaczył się w bitwie pod Cudnowem. W r. 1665 należał do związku wojskowego i wziął udział w rokoszu J. Lubomirskiego, walcząc przeciw wojskom królewskim. Prawdopodobnie w r. 1666 wyjechał do Szkocji i osiadł w Abredeen. Po t.r. ożenił się z Katherine Rolland. G. zmarł bezpotomnie w Strathbogie w marcu 1674 lub 1675.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; Żychliński, I 75–76; – Bulloch J. M., The Gordons in Poland: Marquises of Huntly with a line in Saxony, Peterhead 1932 s. 4–6, 15–16; Hniłko A., Wyprawa cudnowska w 1660 r., W. 1931; – Medeksza S. F., Księga pamiętnicza, Kr. 1875 s. 173, Script. Rer. Pol., III; Michałowski J., Księga pamiętnicza, Kr. 1864 s. 20; Vol. leg., IV 565, VI 66.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.