INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Henryk Hubicki     

Henryk Hubicki  

 
 
1817 - 1847-02-19
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hubicki Henryk (1817–1847), spiskowiec i więzień stanu. Ur. w Popowcach w pow. brodzkim; był synem właściciela ziemskiego. Chodził do szkół w Tarnopolu; w r. 1833 oddany pod śledztwo za posiadanie książek patriotycznych, został skazany na tydzień aresztu i wydalenie ze szkoły. W następnych latach brał udział w związkach tajnych, należał do współpracowników Kaspra Cięglewicza i ukrywał go w majątku rodzinnym Nakwaszy. W r. 1839 został aresztowany we Lwowie; znaleziono przy nim druki i pisma nielegalne, m. in. instrukcję o agitacji rewolucyjnej w armii austriackiej i wśród nauczycieli. W śledztwie H. wypierał się prowadzenia agitacji rewolucyjnej, lecz przyznał się do kontaktów z emisariuszami. Pierwotny wyrok 10 lat więzienia zniżono w apelacji na lat 7. W grudniu 1840 r. H. odstawiony został do Spielbergu. Więzienie znosił źle, popadał w zatargi z władzami, odmawiał złożenia prośby o łaskę do cesarza, toteż daremne okazały się zabiegi rodziny o skrócenie mu czasu kary. W r. 1841 H. miał sprawę o nielegalne porozumiewanie się z towarzyszami, w 1846 dostał się do karceru za stawienie oporu strażnikom. W podziemnych kazamatach nabawił się gruźlicy; dopiero gdy stan jego okazał się beznadziejny, przeniesiono go do lepszej celi. Zmarł w kaźni 19 II 1847 r.

 

Hájek Z., Špilberský vĕzen J. Hubicki, „Časopis Matice Moravske” LIX, 1935 z. 1–2; Krajewski J., Tajne związki polityczne w Galicji, Lw. 1903 s. 73–4; Radimský J., Wykaz polskich więźniów politycznych w Szpilbergu, „Sobótka” R. 6: 1951; Sala M., Geschichte des polnischen Aufstandes vom J. 1846, Wien 1867 s. 72–3; – Czaplicki F. W., Rzeź w Horożanie i pamiętnik więźnia stanu, Lw. 1892 II 187, 189–94, 268–9, 282; Horoszkiewicz J., Notatki z życia, Wr. 1957; Pamiętniki spiskowców i więźniów galicyjskich, Wyd. K. Lewicki, Wr. 1954.

Stefan Kieniewicz

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.