INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Kalow  

 
 
ok. 1400 - ok. 1470
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kalow Henryk (ok. 1400 – ok. 1470), bibliotekarz, duchowny. Pochodził prawdopodobnie ze znanej w XV w. rodziny gdańskiej, w r. 1462 należał do grona seniorów «bractwa księży» (Priesterbrüderschaft) przy kościele Najśw. Panny Maryi w Gdańsku, następnie był altarystą (wikarym) i opiekunem biblioteki tegoż kościoła. Nie wiadomo, gdzie K. się kształcił; może immatrykulowany na uniwersytecie w Lipsku w r. 1419, otrzymujący godność «baccalaureus artium» w r. 1420 Henryk Kalow, urodzony w Chojnicach, jest tą samą postacią co K.

K. zasłużył się szczególnie jako opiekun ufundowanej w r. 1413 biblioteki kościoła Najśw. Panny Maryi, od r. 1457/8 umieszczonej w kaplicy WW. Świętych. Stworzył z niej poważny ośrodek wiedzy, pracując 10 lat bezinteresownie. Wyróżnił się też jako bibliotekarz-praktyk. Uporządkował mianowicie rękopisy według treści, sporządził na wklejkach krótkie skorowidze (repertoria), tytuły nagłówkowe umieścił na górnej okładce w metalowej ramce, opatrzył księgi sygnaturami i przygotował katalog (rkp. z 1470), częściowo własnoręcznie przez niego napisany, składający się z dwóch części (obie w czasie ostatniej wojny zaginęły). Oprawy, które K. kazał sporządzić dla rękopisów, pochodzą z gdańskiego warsztatu introligatorskiego, posługującego się zespołem tłoków ujętych przez badaczy niemieckich w tzw. «Drachengruppe». Swój własny księgozbiór przekazał K. Bibliotece Mariackiej, co potwierdzają na rękopisach własnoręczne jego podpisy «Henrici Calou». Zasób Księgozbioru Mariackiego pod koniec jego działalności był – jak na owe czasy – duży, obejmował 139 pozycji, z których ostatnią wojnę przetrwało 106 w Bibliotece Gdańskiej PAN. K. zmarł w Gdańsku ok. r. 1470. Współcześni nadali mu tytuł «erector et institutor librariae».

 

Altpreuss. Blogr.; Jędrzejowska H., Pelczarowa M., Katalog inkunabułów Biblioteki Miejskiej w Gdańsku, Gd. 1954 s. 273; – Günther O., Die Handschriften der Kirchenbibliothek von St. Marien in Danzig, Danzig 1921 s. 3, 6, 12, 16, 30, 603; Simson P., Geschichte Danzigs, Danzig 1913–8 I 174, 317, IV 85; – „Mitteil. d. Westpreuss. Gesch.-vereins”, XX 12.

Maria Pelczarowa

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ludwik II Brzeski i Legnicki

między 1380 a 1385 - 1436-04-30
książę brzeski
 

Wojciech Krypa z Szamotuł

brak danych - 1507-05-26
astronom
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.