INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Hipolit Rumbowicz     

Hipolit Rumbowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rumbowicz Hipolit (1798–1838), matematyk, profesor Uniw. Wil. Ur. na Litwie w drobnoziemiańskiej rodzinie herbu Nałęcz.

Do gimnazjum R. uczęszczał w Wilnie, potem studiował matematykę na Uniw. Wil. i w r. 1817 uzyskał magisterium filozofii. Interesował się wtedy też architekturą. W l. 1821–31 wykładał geometrię wykreślną na Uniw. Wil., od r. 1823 jako zastępca profesora i kierownik specjalnie w t. r. erygowanej katedry tej dyscypliny, od r. 1825 jako profesor zwycz. W r. 1829 wydał R. podręcznik o sposobie kreśleń właściwych punktowi, liniom i płaszczyznom pt. Geometria wykreślna czyli wykład rzutowych i obrazowych wykreśleń (Wil.) zawierający też wstęp do tego przedmiotu. Dalsze pięć tomów o powierzchniach rozwijalnych i skośnych, powierzchniach obrotowych, o rzutach prostych i perspektywicznych punktu, prostej i płaszczyzny, o prawidłach rysunku cieni, o praktycznym zastosowaniu praw perspektywy pozostało w rękopisie. Poza tym opublikował Początki linearnego rysunku ułożone dla szkół parafialnych (Wil. 1827), O porządkach architektonicznych („Dzien. Wil.” 1822 II), Sposób budowania z ubitej ziemi, (b. m. r. w.), w rękopisie pozostawił też Zdanie sprawy z podróży naukowej do St. Petersburga, Moskwy i Warszawy, odbytej z woli zwierzchności Cesarskiego Uniwersytetu Wileńskiego w 1828 roku. W Petersburgu i Moskwie nawiązał kontakt z wybitnymi matematykami, inżynierami, słuchał wykładów ppłk. M. Potiera z Korpusu Dróg Komunikacyjnych w Instytucie Komunikacji, znał przyswojony w r. 1817 przez Grzegorza Hreczynę z Krzemieńca podręcznik geometrii rysunkowej Potiera. Zwiedzał fabryki, huty, podziwiając rozwój techniki w Rosji. Wg jego ucznia i potem kolegi na wydziale Zygmunta Rewkowskiego („Pamiętniki Litwina według własnych wspomnień spisane”, rkp. w B. im. Wróblewskich w Wilnie) był pracowitym uczonym, znającym dobrze poza matematyką architekturę, chętnie słuchanym wykładowcą, utalentowanym rysownikiem i malarzem, osobiście człowiekiem bardzo skromnym. Po zamknięciu uniwersytetu był nadzorcą i architektem cesarskiego pałacu w Białymstoku, odsprzedanego przez rodzinę Branickich na letnią rezydencję Aleksandrowi I, potem rozgrabionego i zaniedbanego. R. zabezpieczył go i przerobił na instytut dla panien, który tam wnet uruchomiono. Zmarł w r. 1838 w Białymstoku.

O stosunkach rodzinnych R-a brak danych.

 

Bieliński, Stan nauk mat.-fiz., s. 38–9 (fot.); Enc. Org., XXII 451; Janowski, Słown. bio-bibliogr. Uniw. Wil.; Uruski, XV 308; – Bieliński, Uniw. Wil., II 192–3, III 309; Dianni J., Zarys historyczny geometrii wykreślnej i jej recepcji w Polsce do końca XIX wieku, Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol., S. C, W. 1974 z. 10 s. 118–20 (fot.); Dianni J., Wachułka A., Tysiąc lat polskiej myśli matematycznej, W. 1963 (fot.); Hist. Nauki Pol., III.

Stanisław Marian Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.