INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Kurczyński (Skurczyński, Korczyński)  

 
 
2. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurczyński (Skurczyński, Korczyński) Ignacy, (2. poł. XVIII w.), tancerz. Pochodził z rodziny szlacheckiej, syn Stanisława i Rozalii. Ok. r. 1764 został członkiem zespołu baletowego zorganizowanego przy teatrze dworskim hetmana J. K. Branickiego w Białymstoku. K. przebywał tam do r. 1772, kształcąc się pod kierunkiem włoskiego baletmistrza A. Puttiniego; obok M. Pręczyńskiego, był jego najwybitniejszym uczniem. W r. 1775 K. został figurantem w zespole baletowym teatru warszawskiego; występował w rolach tzw. półcharakterystycznych i groteskowych. Doskonaląc się w swym zawodzie pod kierunkiem bawiących w Warszawie dobrych zagranicznych baletmistrzów (A. Sacca, F. Casellego, D. Kurza), awansował na solistę. Występował w baletach komponowanych wg zasad estetyki noverrowskiej. W r. 1781 tańczył np. w balecie heroikomicznym „Katycynea i Morjazama”, przerobionym z tragedii Marka Coltelliniego. Po r. 1781 nie pracował już w teatrze warszawskim. K. zajmował się również pracą pedagogiczną. W l. 1775–94 był metrem tańca w Szkole Rycerskiej. W jesieni 1781 r. uczył przebywających wówczas w Warszawie tancerzy ze szkoły baletowej Antoniego Tyzenhauza. Dawał też lekcje po domach prywatnych. Po r. 1794 nie ma śladów jego działalności.

 

Bernacki L., Teatr, dramat i muzyka za Stanisława Augusta, Lw. 1925; Dąbrowski S., Teatr hetmański w Białymstoku, Białystok 1939; Mrozowska K., Szkoła Rycerska Stanisława Augusta Poniatowskiego (1765–1794), Wr. 1961 (tu jako Jan Korczyński); Wierzbicka-Michalska K., Sześć studiów o teatrze stanisławowskim, Wr. 1967; – Teatr Narodowy 1765–1794, W. 1967; Warszawski teatr Sułkowskich, Oprac. B. Król. Wr. 1955; – AGAD: Warszawa – Ekonomiczne, 859; IS PAN: Rulikowski M., Materiały, teka nr 61.

Karyna Wierzbicka-Michalska

 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
pisarz
 

Marcin Józef Peszka

1767-02-19 - 1831-09-04
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.