INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jacek Jan Łobarzewski      Frag. "Portretu Jana ŁobarzewFranciszka Tepy.

Jacek Jan Łobarzewski  

 
 
1818 - 1862-01-05
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łobarzewski Jacek Jan (1818–1862), profesor botaniki Uniw. Lwow. Ur. w Dynowie, syn Fortunata i Joanny z Wiszniowskich. Po ukończeniu gimnazjum i pierwszych lat prawa na Uniw. Lwow. przerzucił się do nauk przyrodniczych i ukończył studia na uniwersytecie w Wiedniu. Już wtedy opublikował po niemiecku dwie prace: jedną o nowych okrzemkach wschodniego wybrzeża Adriatyku, drugą o krążeniu soków w Closterium humida. W l. 1840–4 przewędrował z W. Polem Karpaty od Bukowiny po źródła Wisły i zgromadził poważne zbiory florystyczne, głównie roślin niższych i kwiatowych; w r. 1845 wyprawili się obaj do Styrii i Tyrolu. Zebrane materiały opracowywał zimą u Pola w Mariampolu pod Gorlicami. Wkrótce stał się znany jako poważny badacz mchów i glonów (Muscorum frondosorum species novae halicenses, „Naturwissenschaftliche Abhandlungen”, Wien 1847, Musci hypnoidei Haliciae rariores, Lw. 1849).

Naczelną ideą wysiłków Ł-ego było jednak opracowanie geografii roślin w Polsce i dziełem Pojęcie geografii roślin i rzut oka na roślinność kuli ziemskiej (Lw. 1849) zapoczątkował u nas nową dyscyplinę – geografię botaniczną. Gromadzonych zapisków nie zdołał jednak opracować i wykorzystał je potem W. Pol. Poza tym dwukrotnie wypowiadał się Ł. na tematy leśne (Zdanie Towarzystwa Gospodarczego o zaprojektowanej przez ministerstwo szkole leśnej dla Galicji, Lw. 1850, O owadach lasy niszczących, „Rozpr. Galic. Tow. Gosp.”, Lw. 1851). W r. 1850 powołano go na katedrę historii naturalnej Uniw. Lwow., z której w r. 1852 wyodrębniono osobną katedrę zoologii, tak że Ł. wykładał botanikę i mineralogię. Pierwszy w Polsce wykładał anatomię i fizjologię roślin oraz historię botaniki, w r. 1851 wprowadził ćwiczenia mikroskopowe roślin, w r. 1852 założył uniwersytecki ogród botaniczny, którego został dyrektorem i w którym już po pięciu latach prowadził zajęcia szklarniowe. W okresie bachowskim szykanowany był przez niemieckich profesorów L. Pebala i M. Schmidta. Zmarł 5 I 1862 we Lwowie. Żonaty był z Agnieszką z Wiszniowskich, z którą miał syna Czesława. Zbiory Ł-ego zakupiło od wdowy Muzeum Dzieduszyckich, wątrobowce opracowała w r. 1911 F. Lilienfeld, mchy T. Wiśniowski.

 

Boniecki; – Finkel L., Starzyński S., Historia Uniwersytetu Lwowskiego, Lw. 1894; Krzemieniecki S., Karta z dziejów botaniki w Polsce, „Acta Societatis Botanicorum Poloniae” 1934 supl. s. 13–31; – „Czas” 1862 nr z 9 I; „Kur. Warsz.” 1862 nr 7; – B. Ossol.: rkp. 4 1864 s. 376–7.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.