INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Domański h. Laryssa  

 
 
XVIII w. - XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Domański Jakub, h. Laryssa, konfederat barski, z rodziny piszącej się z Domanina w pow. ostrzeszowskim, a osiadłej głównie w z. czerskiej, był zapewne synem Jana i Marianny z Boskich (jednocześnie żyło 2 innych Jakubów D-ich). Elektor Stanisława Augusta, zniechęcił się do niego, poznawszy jego uległość wobec Rosji i przystąpiwszy do konfederacji barskiej, współdziałał z żywiołami skrajnymi, wbrew bardziej umiarkowanej polityce A. Krasińskiego. Kiedy biskup kamieniecki używał do zorganizowania w ziemi czerskiej rodziny Karczewskich (1769), D. z Józefem Lasockim wyprzedził ich robotę i 7 IX został, wbrew zasadom konfederackim, kreowany przez tego marszałka »marszałkiem związkowym« czerskim. W grudniu Karczewscy jęli go zwalczać przed forum Generalności; wynikły stąd długie spory o pierwszeństwo, do którego D., posesjonat ziemi czerskiej i dowódca paruset żołnierzy, formalnie słuszne rościł pretensje. Dn. 29 VIII 1770 Lasocki został odsądzony od funkcji, a komenda D-go oddana pod rozkazy Zaremby. Sprawy wojenne D-go nie są znane; zapewne nie był bezczynny, kiedy marszałek Lasocki bił się i popadł w niewolę pod Lanckoroną. Po uspokojeniu w kraju w r. 1775 bracia Domańscy dokonali działu majątkowego; z nich Franciszek, kanonik smoleński, proboszcz osiecki, był w r. 1790 komisarzem cyw.-wojskowym w ziemi czerskiej.

 

Boniecki; Konopczyński, Konfed. Barska 2 t., W. 1936–8; Protokół Generalności, rkp Bibl. Tow. P. Nauk. w Wilnie; Vol. Leg. VII i IX.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.