INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Paczyński h. Ogończyk  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paczyński Jakub h. Ogończyk (zm. po 1566), dziekan kujawski, sekretarz królewski, kanclerz Izabeli Zapolyi. Pochodził ze średnioszlacheckiej rodziny osiadłej w Paczynie (Pacynie) w ziemi gostyńskiej. Był synem Dobiesława (zm. 1521), pisarza ziemskiego gostyńskiego, i Olechny. W r. 1531 był w Krakowie i wraz z ks. Wojciechem Kijowskim, sekretarzem królewskim, i Stanisławem Kościeleckim, kaszt. łęczyckim, przyjął do herbu Ogończyk mieszczan lubelskich Stefanków. W l. 1534–5 był pisarzem i zaufanym sługą Piotra Tomickiego, bpa krakowskiego i podkanclerzego kor. Z jego ustnymi zleceniami jeździł nawet do króla na Litwę. W drugiej połowie lat trzydziestych został kanonikiem włocławskim, a w r. 1540 prepozytem kruszwickim. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych był bardzo aktywny jako członek kapituły włocławskiej, rokując w jej imieniu z biskupami, wyjeżdżając do Krakowa, Piotrkowa czy Wilna. Od r. 1554 występuje jako dziekan kujawski (włocławski), a w r. 1558 został wybrany na ekonoma dóbr biskupstwa włocławskiego. Już w r. 1546 wszedł P. w służbę nowo mianowanego bpa włocławskiego Andrzeja Zebrzydowskiego i stał się jego «intimus domesticus». W l. 1549–61 wspominany jest też jako sekretarz króla Zygmunta Augusta. Kiedy wiosną 1549 Zebrzydowski wyjechał jako poseł polski do przebywającej w Siedmiogrodzie królowej węgierskiej Izabeli Jagiellonki-Zapolyi, P. towarzyszył mu i był wysyłany przez rezydującego w Alba Iulia posła do współrządzącego faktycznie Siedmiogrodem bpa Waradynu Jerzego Utiešenovicia Martinuzziego oraz do szlachty zebranej na sejmie w Marosvásárhely (Tîrgu Mureş). Po maju 1549 przeszedł do służb królowej Izabeli i stał się jej kanclerzem. W sierpniu t. r. posłował z ramienia królowej na sejm nacji saskiej w Sybinie (Nagyszeben, Hermannstadt, Sibiu). W lutym 1550 i ponownie na przełomie 1550/1 r. przebywał jako poseł Izabeli w Polsce. Kariera siedmiogrodzka P-ego nie była jednak długotrwała. Już w lutym 1550 sejm siedmiogrodzki w Koloszwarze (Cluj) żądał od królowej, by kanclerzem został ktoś, «qui et linguam nostram intelligat et iura Regni libertatemque nostram optime calleat». Z początkiem lat pięćdziesiątych P. przeszedł więc ponownie w służbę Zebrzydowskiego i jeszcze tylko jesienią 1551 występował jako sekretarz królowej węgierskiej, ale nie towarzyszył Izabeli zapewne w okresie jej wygnania w Polsce (1551–6). W l. 1552–4 był kanclerzem Zebrzydowskiego jako biskupa krakowskiego. Dn. 2 IX 1552 został przezeń prezentowany do kapituły katedralnej krakowskiej na stanowisko archidiakona zawichojskiego jako «familiaris» biskupa i ksiądz. Będąc członkiem kapituły krakowskiej i archidiakonem zawichojsko-sandomierskim nie odznaczył się jednak żadną działalnością i w kilka lat po śmierci Zebrzydowskiego (1560) kapituła 15 XI 1566 odebrała P-emu «ob negligentiam» archidiakonię.

 

Niesiecki, Uruski; Łętowski, Katalog bpów krak., Wiśniewski J., Katalog prałatów i kanoników sandomierskich od 1186–1926 r., Radom 1926; – Veress E., Izabella királyné 1519–1559, Budapest 1902 s. 288, 292, 322; – Acta Hist. I, IV, IX, XIII, 281, 302, 314, 330, 331, 336–8, 342–4; Acta Tom., VII 201 (prawidłowa data 1535), XVI, XVII; Matricularum summ., IV; Mon. Pol. Hist., V 902; Monumenta comitialia Regni Transylvaniae, Budapest 1876 I 304; Uchańsciana, I, II, V; – Arch. Kapit. w Kr. Acta actorum, t. 5 k. 65, 134, t. 6, k. 80.

Wacław Urban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.