INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub Teodor Kuncewicz h. Łabędź     

Jakub Teodor Kuncewicz h. Łabędź  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kuncewicz Jakub Teodor h. Łabędź (zm. ok. 1667), wojewoda brzeski lit. Syn Macieja Michałowicza, właściciel dóbr Kobelniki, Cybańce i Nacewicze w pow. lidzkim. Między r. 1620 i 1627, poślubiwszy drugą żonę Helenę Sapieżankę, wdowę po Romanie Wołłowiczu, staroście rohaczewskim, koniawskim i dubickim, otrzymał od niej w r. 1627 prawa dożywotnie do obu jej dzierżaw – Koniawy i Dubicz. Małżeństwo to skojarzył opiekun Heleny Lew Sapieha, kanclerz w. lit., który kierował odtąd karierą polityczną K-a. W r. 1632 posłował K. z ziemi lidzkiej na konwokację; na sejmie elekcyjnym, także jako poseł lidzki, występował w imieniu średniej szlachty lit. przeciwko senatorom lit. jako prekursor szlacheckiego ruchu koekwacji praw, domagając się, aby w sprawie kwarty pozostawiono decyzję królowi, i prosząc, aby przewidziana korektura praw i statutu lit. zrównała w prawach Trybunał Litewski z Koronnym. Postulował również, aby król rezydował co trzeci rok w Wilnie. Podpisał następnie akt elekcji Władysława IV. W r. 1633 lub 1634 K. został pisarzem ziemskim lidzkim. W latach następnych domagał się, w imieniu sejmiku lidzkiego, reaktywowania komisji powołanej do poprawy statutu lit. W r. 1639 otrzymał, dzięki poparciu Krzysztofa Radziwiłła, woj. wileńskiego, urząd chorążego lidzkiego. W t. r. obrany został posłem lidzkim na sejm, wspólnie z synem Krzysztofa Januszem Radziwiłłem, podkomorzym lit. Posłował K. następnie na sejm zwycz. w r. 1646 i on to zapewne (lub może Jan Kurcz, chorąży lidzki w 1651) na sejmie 1649 r. żądał 8 II, aby prawo potępiło nie tylko uciekinierów piławieckich, lecz także tych, którzy nie broniąc własnych zamków uciekli do Gdańska. Najpóźniej w r. 1650 został podkomorzym lidzkim, posłował na sejmy nadzwycz. w l. 1652 i 1654. Jesienią 1655 r. opowiedział się przeciwko Januszowi Radziwiłłowi; stał na czele pospolitego ruszenia szlachty lidzkiej. Dn. 20 X 1655 r. spotkał na czele szlachty lidzkiej Fiodora Michajłowicza Chruszczowa, posła moskiewskiego, udającego się na rozmowy z Pawłem Sapiehą do Brześcia i prowadził z nim pertraktacje 23 i 24 X t. r. w Krynkach. W lutym 1658 r. zwołał sejmik «gromniczny» do miejscowości Myto, który zajął się ukróceniem rozbojów w pow. lidzkim, w grudniu 1660 r. oddział dowodzony przez K-a zniesiony został pod Grodnem przez Chowańskiego. W nagrodę za zasługi oddane w latach «potopu» mianowany w r. 1661 z podkomorzego lidzkiego kasztelanem mińskim, a 11 VI t. r. kasztelanem żmudzkim.

K. po śmierci drugiej żony (1645), z którą nie miał potomstwa, poślubił między r. 1656 a 1663 Krystynę Felicjannę Wojniankę, chorążankę wołkowyską, wdowę po Janie Bychowcu, stolniku witebskim, bliską krewną Pawła Sapiehy, woj. wileńskiego. Małżeństwo to uwikłało go w proces na tle majątkowym z Bogusławem Radziwiłłem. W marcu lub kwietniu 1664 r. został wojewodą brzeskim. Zmarł po lipcu 1666 r., a przed wrześniem 1667 r. Pozostawił z pierwszej, nie znanej z nazwiska żony, syna Jana Waleriana, starostę koniawskiego i dubickiego po ojcu, a z trzeciej – Krystyny, fundatorki bazylianów w Łyskowie w pow. wołkowyskim (zm. 1685) – syna Dominika.

 

Portret współczesny (olej.) w Muz. Hist. we Lw. (reprod. w: Gębarowicz M., Portret XVI–XVIII wieku we Lwowie, Wr. 1969); – Boniecki, (mylna kolejność żon); Niesiecki; Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Jankowski Cz., Powiat oszmiański, Pet. 1896 I 214; – Dubowicz A., Haft ręką bożą na dobrej duszy… Heleny Sapieżanki Kuncewiczowej chorążynej lidzkiej, Wil. 1645; Elektorowie, s. 112; Medeksza S. F., Księga pamiętnicza wydarzeń zaszłych na Litwie 1654–1668, Wyd. W. Seredyński, Kr. 1875, Script. Rer. Pol., III; Pietkiewicz J., Sen słodki na pogrzeb Krystyny Wojnianki Kuncewiczowej, [b. m.] 1685; Radziwiłł A. S., Memoriale rerum gestarum… 1632–1633, Oprac. A. Przyboś i R. Żelewski, Wr.–W.–Kr. 1968 s. 122, 128; tenże, Pamiętniki (przekł. polski Memoriale), P. 1839 I 300, 396, II 364; Sapiehowie. Materiały historyczno-genealogiczne i majątkowe, Pet. 1891 II 112–4; Vol. leg.; Wykaz podatku podymnego powiatu wołkowyskiego w 1690 r., Wyd. S. Krakowski, w: Wiadomości Studium Historii Prawa Litewskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, Wil. 1938 I; – AGAD: Arch. Radziwiłłów dział V, teka 172 nr 8023 (oryginalne listy K-a); Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka posłów sejmowych XVII w.

Tadeusz Wasilewski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to tekst zaktualizowany, uwzględniający opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.