INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub z Nysy  

 
 
1 poł. XIII w. - 2 poł. XIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jakub z Nysy (poł. XIII w.), jeden z trzech wójtów krakowskich, na ręce których książę krakowski i sandomierski, Bolesław Wstydliwy, wydał 5 VI 1257 r. dokument lokacji miasta w Krakowie na prawie magdeburskim. J. pochodził ze Śląska, w r. 1254 był sołtysem («sędzią») w Nysie, w r. 1257 stanowiska tego już nie posiadał. Niewątpliwie przyczynił się swymi kapitałami oraz działalnością do ściągnięcia do Krakowa nowych osadników, do wzniesienia zabudowań gospodarczych, jak «bud» rzeźników, piekarzy i szewców, w których mieli oni sprzedawać swe produkty, a także rzeźni poza miastem; przede wszystkim zaś do wytyczenia rynku oraz ulic ówczesnego miasta, jakie dotrwały do dziś dnia, tworząc jądro układu urbanistycznego Krakowa. Plan miasta z r. 1257 odznaczał się rozmachem, regularnością, przy harmonijnym wkomponowaniu istniejących już starszych elementów zabudowy, oraz dużym zmysłem praktycznym w rozlokowaniu urządzeń produkcyjnych (młyny, blech, zakłady garbarskie itp.). Politycznie J. związany był ze środowiskiem śląskim i, jak się zdaje, pochodził z otoczenia Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego. Dlatego to, mimo bogatego uposażenia wójtostwa, czuł się w Krakowie zapewne obco i po kilku latach opuścił miasto, gdzie już w r. 1264 występuje inny wójt (Raszko). Dalsze losy J-a nie są znane.

 

Bąkowski K., Kraków przed lokacją, Kr. 1935, Bibl. Krak., nr 88; Estreicher S., Kraków i Magdeburg, Księga pamiątkowa B. Ulanowskiego, Kr. 1911; Friedberg M., Kultura polska a niemiecka, P. 1946 I 253; Mitkowski J., Kraków lokacyjny, Kraków. Studia nad rozwojem miasta, Pod red. J. Dąbrowskiego, Kr. 1957 s. 130–2; Niwiński M., Wójtostwo krakowskie w wiekach średnich, Kr. 1938 s. 22, 40, Bibl. Krak., nr 95; Zachorowski S., Kraków biskupi, „Rocz. Krak.” T. 8: 1906; – Kod. m. Krak., I nr 1; Mon. Pol. Hist., II 806; Przywileje lokacyjne Krakowa i Poznania, Wyd. A. Kłodziński, P. 1947; Schles. Reg., T. VII B nr 864.

Józef Mitkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jadwiga (Śląska)

ok. 1178/80 - 1243-10-14
księżna śląska
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Grzymisława

XII/XIII w. - ok. 1258-06-13
księżna krakowsko-sandomierska
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.