INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Adolf Hertz     

Jan Adolf Hertz  

 
 
1878-02-09 - 1943
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hertz Jan Adolf (1878–1943), dramaturg, poeta, krytyk. Ur. 9 II w Piotrkowie, był synem Zenona Feliksa i Ewy. Z przygotowania fachowego i zawodu bankowiec (pracował w banku Landaua, potem jako urzędnik wydziału w PKO w l. 1919–26), od najmłodszych lat poświęcił się działalności literackiej, w szczególności dramatopisarstwu. Teatr już na ławie szkolnej stanowił największe jego umiłowanie. Początkowo marzył nawet o karierze aktorskiej, przy czym grywał często w zespołach amatorskich. Twórczość literacką rozpoczął w r. 1896 sztuką w 4 aktach, pt. Ofiary romantyzmu, która wszakże ani na scenie, ani w druku ukazać się nie mogła z powodu ówczesnych warunków cenzuralnych. W r. 1901 wydał tom prozy poetyckiej Z teki wrażeń, w r. 1902 zaś napisał jednoaktówkę A to już wszystko. W tym czasie rozpoczął współpracę z warszawskim „Przeglądem Tygodniowym”, gdzie objął dział krytyki teatralnej, a następnie, wespół z W. Szukiewiczem, redagował „Niwę Polską”. Właściwym jednak przedmiotem jego zainteresowań i terenem działalności pisarskiej był zawsze teatr. Uwagę publiczności i krytyki zwrócił na siebie wystawioną na scenie Teatru Rozmaitości w Warszawie w r. 1910 sztuką U źródeł cnót. Sztuka ta, jak również kilka dalszych, związanych już raczej z okresem międzywojennym (m. in. Bez tarczy, Błędne drogi, Pod falami, 1931), gatunkowo należały do rozpowszechnionego u nas wówczas jeszcze pod wpływem teatru francuskiego rodzaju pièce à thèse. Największe sukcesy sceniczne H-a przypadają na okres pierwszej wojny światowej, kiedy to w Rozmaitościach warszawskich wystawione zostały dwie sztuki: barwny i efektowny dramat historyczny Książę Józef Poniatowski (1917) i Młody las (1916) – rzecz osnuta na tle strajku szkolnego w Król. Pol.; zwłaszcza ten ostatni utwór, napisany z dużą sprawnością rzemiosła teatralnego (widoczną zwłaszcza w scenach zbiorowych), uzyskał powodzenie zarówno na scenie warszawskiej, jak i na innych scenach polskich, a potem w przeróbce filmowej. H. był również tłumaczem kilku sztuk, m. in. komedii Devala „Mademoiselle” i Fodora „Dr Julia Szabo”. W ostatnich kadencjach przed drugą wojną światową piastował H. godność wiceprezesa Tow. Literatów i Dziennikarzy Polskich, zasiadając również w zarządzie Związku Autorów Dramatycznych. Liczne artykuły krytyczne z życia literackiego i teatralnego opublikował H. głównie w pismach warszawskich, jak „Kultura”, „Prawda”, „Gazeta Poniedziałkowa” i in. Aresztowany na skutek denuncjacji przez gestapo w r. 1943 w Śródborowie koło Otwocka pod Warszawą, popełnił samobójstwo przez otrucie.

 

Ilustr. Enc. Trzaski; W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Łoza, Czy wiesz, kto to jest; Olszewicz, Lista strat kultury pol.; – Lorentowicz J., Dwadzieścia lat teatru, W. 1935 V 163–80; Peretiatkowicz A., Sobeski M., Współczesna kultura pol., P. 1932; Wroczyński K., Pół wieku wspomnień teatralnych, W. 1957 s. 253–6; Żeleński T. Boy, Flirt z Melpomeną, Wieczór X, W. (1932); – IBL PAN: Korbut G., Historia literatury pol. (nowe oprac., mszp.); Inst. Sztuki PAN: Simon L., Bibliogr. dramatu pol. (rkp.); – Materiały R. Górskiego.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.