INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Hajko h. Ogończyk      HAJKO, Kasztelan Brzeski litewski - portret asortacyjny w: Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 1179 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl.
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Hajko Jan h. Ogończyk (ok. 1510 – ok. 1580), kasztelan brzesko-litewski. Był synem Mikołaja Federowicza. Źródła wymieniają go po raz pierwszy w r. 1528 wśród obywateli ziemi brzesko-litewskiej. Od młodości przebywał na dworze Radziwiłłów. Jako sługa hetmana Jerzego Radziwiłła występował H. w sporze granicznym swego pana z królową Boną (1532–3) i dopuścił się jakichś gwałtów na urzędnikach królowej, za co miał być postawiony przed sądem. W r. 1536 udał się z pismem Jerzego Radziwiłła do Moskwy do kniazia Iwana Oboleńskiego. Z czasem (być może po śmierci Radziwiłła) dostał się H. na dwór królewski. W r. 1546 występował jako dworzanin królewski, a w r. 1554 jako pisarz litewski. W r. 1555 został H. koniuszym grodzieńskim, w 1565 marszałkiem hospodarskim, wreszcie w 1566 pierwszym kasztelanem brzesko-litewskim. Trzymał w dzierżawie kilka starostw: oszmiańskie, ucjańskie, krasnosielskie i trabskie. Działalność polityczną rozpoczął H. w r. 1552, gdy został wysłany od sejmu litewskiego z pismem do bojarów moskiewskich. W r. 1556 brał udział w Wilnie w rozmowach z posłami cara wysłanymi do Zygmunta Augusta. W l. 1558–9 był członkiem poselstwa wysłanego pod przewodnictwem Wasyla Tyszkiewicza do Moskwy z propozycjami pokojowymi. Stronnik Zygmunta Augusta i zwolennik unii z Polską, wchodził w r. 1565 w skład poselstwa litewskiego, które pod przewodnictwem O. Wołłowicza przybyło na sejm do Piotrkowa, w celu omówienia sprawy wspólnego sejmu polsko-litewskiego oraz udzielenia pomocy wojennej Litwie przez Koronę. W r. 1566 posłował od sejmu litewskiego w Brześciu do sejmu koronnego w Lublinie. W r. 1569 podpisał akt unii lubelskiej. H. był ożeniony z Rozalią Życzyłówną. Miał jednego syna, Adama, którego starał się umieścić w r. 1568 na dworze Stanisława Hozjusza. H. ostatni raz wymieniony jest w źródłach w r. 1577.
 
 
Boniecki; tenże, Poczet rodów w W. Ks. Lit. w XV i XVI w., W. 1887; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Halecki O., Dzieje Unii Jagiellońskiej, Kr. 1920 II; Pociecha W., Królowa Bona, P. 1958 III; – Akta Unii; Akty izdavaemye Vilenskoju Archeografičeskoju Kommissieju, Vilna 1870 II–III; Arch. Sanguszków, III, VI, VII; Sbornik Russ. Ist. Obšč., LIX; – B. Czart.: rkp. 1609 s. 1109–12.
 
 
Jan Małecki
 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.