INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Heydecke  

 
 
1443 - 1512-02-05
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Heydecke (Mirica) Jan (ok. 1443–1512), humanista, pisarz miejski, proboszcz kościoła Mariackiego w Krakowie. Pochodził prawdopodobnie z saskiej rodziny Heyde, osiadłej na Pomorzu Zachodnim. Ur. w miasteczku Dąbie (Altdamm) k. Szczecina (stąd w źródłach często nazywany de Damis lub de Tamis), był synem Mikołaja. W r. 1460 rozpoczął studia w Uniw. Krak., zakończone w r. 1463 uzyskaniem bakalaureatu filozofii, i po otrzymaniu niższych święceń kapłańskich wrócił po r. 1464 do stron rodzinnych jako kleryk diecezji kamińskiej. W r. 1466 przybył ponownie do Krakowa i uzyskawszy w r. n. prawo miejskie, osiedlił się w tym mieście na stale; od r. 1466 piastował stanowisko wicenotariusza miejskiego, z którego w r. 1481 przeszedł na pisarstwo miejskie. Urząd ten zawdzięczał m. in. biegłej znajomości kaligrafii, której poświęcał się już w czasie studiów uniwersyteckich, kopiując zapewne dla celów zarobkowych rękopisy (rkp. Bibl. Jag. 689 z r. 1464, «per me Johannem de Damis»). W r. 1468 objął pierwsze beneficjum kościelne, altarię św. Piotra i Pawła w kościele Mariackim, a w 10 lat później, 22 V 1478 r., altarię Wszystkich Świętych w kościele Św. Szczepana. Jako sekretarz Rady, dobrze obeznany z agendami miejskimi, wszedł H. w r. 1477 w skład komitetu budowy słynnego ołtarza Wita Stwosza w kościele Panny Marii i rozwinął na tym polu w l. 1477–89 ożywioną działalność, głównie w interesie patrycjatu niemieckiego. Spod jego pióra wyszedł znany opis budowy ołtarza, sfałszowany później – jak to ostatnio stwierdzono (Friedberg) – w części oskarżającej mieszczaństwo polskie o brak ofiarności na cele budowy. W czasie pobytu Wita Stwosza w Krakowie i pracy nad tryptykiem mariackim nawiązał z nim H. bliskie stosunki, zastępował kilkakrotnie mistrza w r. 1486 w sprawach majątkowych i opiekował się jego rodziną. Przypuszcza się, iż postać H-go jako pisarza sporządzającego protokół dyskusji sportretował Stwosz w płaskorzeźbie stanowiącej część tryptyku, a przedstawiającej Chrystusa wśród mędrców.

Równolegle z prowadzeniem agend miejskich brał H. czynny udział w życiu umysłowym pierwszych humanistycznych stowarzyszeń dyskusyjnych. Wkrótce po osiedleniu się w Krakowie Filipa Kallimacha wszedł, pod zlatynizowanym imieniem Mirica (= Heide), do grona bliskich przyjaciół włoskiego humanisty, jako uczestnik literackich i naukowych spotkań, odbywających się m. in. w ogrodzie H-go przy tzw. «domus scriptoris» w Rynku Głównym. W kręgu Kallimacha znalazł towarzyszy intelektualnych dyskusji, a to Macieja Drzewickiego, dra Mikołaja Wodkę, Mikołaja Mergusa, Jakuba Boksicę i Piotra z Bnina, którego odwiedzał również na zamku w Wolborzu. Szczególnie zażyłe więzy łączyły H-go z samym Kallimachem, który poświęcił mu liczne pochlebne wzmianki w swych pismach (m. in. w przedmowie do „De hiis, que a Venetiis tentata sunt”) i utworach poetyckich (np. w wierszu o ogrodzie Miriki), a przed śmiercią mianował go egzekutorem testamentu. Uczestniczył również H. czynnie w pracach Sodalicji Nadwiślańskiej, założonej w l. 1489–91 przez Konrada Celtisa, i brał udział obok Wojciecha z Brudzewa, Stanisława Seliga, Jana Ursina, Jana Aesticampiana i in. we wspólnych biesiadach i uczonych rozmowach. Celtis wystawił mu poetycki pomnik w wierszu „De coena Miricae”, w którym sławił uczoność i gościnność swego przyjaciela i zaznaczał, że pragnie się u niego nauczyć – jak pisał – «sarmackich obyczajów».

W r. 1500 ustąpił H. po 34-letniej działalności z notariatu miejskiego, otrzymawszy z prezenty Rady Miejskiej, a na życzenie króla Jana Olbrachta, archiprezbiteriat kościoła Mariackiego. Nie wycofał się jednak z życia publicznego, powoływany kilkakrotnie, dzięki nabytemu doświadczeniu, do załatwiania ważnych spraw miejskich. M. in. w r. 1501 został wybrany do komisji dla zbadania wyroku Rady Lwowskiej przeciwko Ormianinowi Iwaszce. Mimo wychowania w kulturze polskiej, jako proboszcz głównego kościoła Krakowa zajął postawę wrogą wobec narodowościowych potrzeb mieszczaństwa polskiego i popierał gorliwie kazania i nabożeństwa niemieckie. W r. 1501 ufundował altarię dla kaznodziei niemieckiego w kaplicy Bonerów i do końca życia utrzymywał bliskie stosunki z mieszczanami niemieckimi, m. in. jako egzekutor testamentu dra Błażeja Bersndorffa, Jana Sommerfelda i in. Przed śmiercią ofiarował kilka tomów ze swej zasobnej biblioteki (dzieła Platona, Cycerona, Herodota, Pliniusza) oraz część kosztowności dla Kolegium Większego Uniw. Krak. Zmarł w Krakowie 5 II 1512 r.

 

Birkenmajer A. L., Mikołaj Wodka z Kwidzynia zwany Abstemius, lekarz i astronom polski XV stulecia, „Roczniki Tow. Nauk. w Tor.” R. 33: 1926; Długopolski E., Katalog kościoła N. P. Marii w Krakowie, Kr. 1916, Teka Konserwatorów Galicji Zach., VI; Friedberg M., Ołtarz mariacki Wita Stwosza. Studium Archiwalne, „Przegl. Zach.” R. 8: 1952 t. 2 s. 673–706; Kopera F., Wit Stwosz w Krakowie. „Rocz. Krak.” T. 10: 1907 s. 13; Morawski, Historia UJ; Semkowicz W., Paleografia łacińska, Kr. 1951 s. 399, 429; Sokołowski M., Studia do historii rzeźby w Polsce w XV i XVI w., „Spraw. Kom. Hist. Sztuki AU” T. 7: 1906 s. 87–90; Wagner A., J. H. Stadtschreiber, Archipresbyter und Humanist in Krakau, „Jahrbücher f. Gesch. Osteuropas” T. 1: 1936 s. 48–62 (bibliogr. i wykaz źródeł); – Kleinere Geschichtsquellen.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.