INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Baum von Appelshofen  

 
 
1820 - 1883
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baum Józef von Appelshofen, baron, (1820–1883), pochodził z rodziny saskiej, która przybyła z Augustem II do Polski. Był synem Antoniego, starosty bocheńskiego, właściciela Kopytówki i Brzezinki w okolicach Zatora i drugiej jego żony Heleny z Walczaków, pochodzącej z krak. mieszczaństwa. Uczęszczał do gimnazjum w Nowym Sączu, potem ukończył Akademję Wojskową i został oficerem. W r. 1844 wziął dymisję i poświęcił się pracy w niewielkim majątku ziemskim, pozostawionym mu przez ojca. Wybił się jako doskonały gospodarz i wkrótce nietylko zjednał sobie mir wśród szlachty, ale i u chłopów cieszył się wielką popularnością. Dzięki temu został w r. 1861 wybrany posłem z okręgu chłopskiego do pierwszego sejmu krajowego, gdzie zaznaczył się swoim przyjaznym stosunkiem do posłów chłopskich, darzących go pełnem zaufaniem, a których umiejętnie starał się zjednać dla polityki narodowej. W r. 1863 został członkiem »białego« Komitetu Narodowego dla zachodniej Galicji, w którym poruczono mu sprawy wojskowe. Pracował energicznie przy organizowaniu oddziałów, wysyłanych z Krakowa do Królestwa w pierwszej polowie roku. W sierpniu bowiem został wraz z Benoem, Cez. Hallerem, Rogawskim i St. Tarnowskim aresztowany i przewieziony do lwowskiego więzienia u karmelitów. Dopiero w czerwcu 1864 uwolnił go sąd wojenny dla braku dowodów winy. W erze konstytucyjnej rozwinął szeroką działalność w instytucjach samorządowych. Został wybrany przewodniczącym wadowickiej Rady powiatowej i na tem stanowisku wykazał wiele inicjatywy; urządzał wzorowe szkoły ludowe i szpitale, budował drogi i pierwszy w Galicji założył w swoim powiecie gminne kasy oszczędności. Dzięki powszechnemu zaufaniu, jakiem się cieszył, oddano mu kierownicze stanowisko w Towarzystwie Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie. Głównem jednak polem jego działalności był w ostatnich latach życia parlament wiedeński. Był jedną z głównych polskich osobistości politycznych, stykał się często z ministrami i cesarzem. Prezes Koła polskiego Grocholski, niejednokrotnie zasięgał jego rady. Należał do najbliższych przyjaciół osobistych i politycznych J. Dunajewskiego, z którym zażyłość datowała się jeszcze z czasów gimnazjalnych. Również z Benoem łączyły go najściślejsze węzły osobiste i polityczne. Od r. 1873 piastował godność wiceprezesa Koła Polskiego. Żonaty był z Walerją Duninówną, z którą miał dwóch synów, zmarłych tragicznie w młodości. Umarł nagle w Wiedniu w r. 1883. Pochowany w rodzinnej Marcyporębie.

 

Portrety jego znajdują się w budynku Rady Powiatowej w Wadowicach i u prof. Fr. Zolla, wnuka siostry B., w Krakowie.

»Czas« 1883, nr 59, 60, 61; »Gazeta Lwowska« 1883, nr 60; Marczewski B., Powiat wadowicki, 147; Tarnowski St., Nasze dzieje w ostatnich stu latach, 220; Ziemiałkowski Fl., Pamiętniki, IV. Informacje prof. Fr. Zolla.

Henryk Wereszycki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jacek Malczewski

1854-07-14 - 1929-10-08
malarz
 

Józef Brodowski

1828-01-17 - 1900-09-05
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Hipolit Lipiński

1846-08-14 - 1884-06-27
malarz
 

Paweł Rzymski

1784-03-22 - 1833-08-01
ksiądz
 

Józef Franciszek Rychter

1820-09-09 - 1885-06-25
aktor
 

Bolesław Syrewicz

1835-05-21 - 1899-02-10
rzeźbiarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.