INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Baum von Appelshofen      Józef Baum, pokolorowana rycina Aleksandra Regulskiego z 1883 r.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baum Józef von Appelshofen, baron, (1820–1883), pochodził z rodziny saskiej, która przybyła z Augustem II do Polski. Był synem Antoniego, starosty bocheńskiego, właściciela Kopytówki i Brzezinki w okolicach Zatora i drugiej jego żony Heleny z Walczaków, pochodzącej z krak. mieszczaństwa. Uczęszczał do gimnazjum w Nowym Sączu, potem ukończył Akademję Wojskową i został oficerem. W r. 1844 wziął dymisję i poświęcił się pracy w niewielkim majątku ziemskim, pozostawionym mu przez ojca. Wybił się jako doskonały gospodarz i wkrótce nietylko zjednał sobie mir wśród szlachty, ale i u chłopów cieszył się wielką popularnością. Dzięki temu został w r. 1861 wybrany posłem z okręgu chłopskiego do pierwszego sejmu krajowego, gdzie zaznaczył się swoim przyjaznym stosunkiem do posłów chłopskich, darzących go pełnem zaufaniem, a których umiejętnie starał się zjednać dla polityki narodowej. W r. 1863 został członkiem »białego« Komitetu Narodowego dla zachodniej Galicji, w którym poruczono mu sprawy wojskowe. Pracował energicznie przy organizowaniu oddziałów, wysyłanych z Krakowa do Królestwa w pierwszej polowie roku. W sierpniu bowiem został wraz z Benoem, Cez. Hallerem, Rogawskim i St. Tarnowskim aresztowany i przewieziony do lwowskiego więzienia u karmelitów. Dopiero w czerwcu 1864 uwolnił go sąd wojenny dla braku dowodów winy. W erze konstytucyjnej rozwinął szeroką działalność w instytucjach samorządowych. Został wybrany przewodniczącym wadowickiej Rady powiatowej i na tem stanowisku wykazał wiele inicjatywy; urządzał wzorowe szkoły ludowe i szpitale, budował drogi i pierwszy w Galicji założył w swoim powiecie gminne kasy oszczędności. Dzięki powszechnemu zaufaniu, jakiem się cieszył, oddano mu kierownicze stanowisko w Towarzystwie Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie. Głównem jednak polem jego działalności był w ostatnich latach życia parlament wiedeński. Był jedną z głównych polskich osobistości politycznych, stykał się często z ministrami i cesarzem. Prezes Koła polskiego Grocholski, niejednokrotnie zasięgał jego rady. Należał do najbliższych przyjaciół osobistych i politycznych J. Dunajewskiego, z którym zażyłość datowała się jeszcze z czasów gimnazjalnych. Również z Benoem łączyły go najściślejsze węzły osobiste i polityczne. Od r. 1873 piastował godność wiceprezesa Koła Polskiego. Żonaty był z Walerją Duninówną, z którą miał dwóch synów, zmarłych tragicznie w młodości. Umarł nagle w Wiedniu w r. 1883. Pochowany w rodzinnej Marcyporębie.

 

Portrety jego znajdują się w budynku Rady Powiatowej w Wadowicach i u prof. Fr. Zolla, wnuka siostry B., w Krakowie.

»Czas« 1883, nr 59, 60, 61; »Gazeta Lwowska« 1883, nr 60; Marczewski B., Powiat wadowicki, 147; Tarnowski St., Nasze dzieje w ostatnich stu latach, 220; Ziemiałkowski Fl., Pamiętniki, IV. Informacje prof. Fr. Zolla.

Henryk Wereszycki

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.