INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Henryk Galle  

 
 
1782 - 1829
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Galle Karol Henryk (1782–1829), architekt warszawski. Studiował w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od r. 1810 do 1816 był budowniczym Ministerium (potem Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu), przy czym w r. 1811 powołano go do prac przy budowie Modlina; jak się zdaje, on był tym architektem, który dostarczył wywiadowi rosyjskiemu planów twierdzy. Od r. 1816 był budowniczym m. Warszawy, aż do śmierci 20 I, skutkiem wypadnięcia z sanek. Sobie wystawił pałacyk na rogu Żelaznej i Żytniej. Budował wiele w Warszawie według projektów własnych i cudzych, m. i. przebudowa pałacu Namiestnikowskiego, pałac Petyskusa przy Wierzbowej 11 według projektów Aignera oraz domki rogatkowe na Grochowie i Golędzinowie według projektu Kubickiego. Z prac jego wyliczonych przez Łozę najokazalszym bodaj był Hotel Lipski (Bielańska 3). Był G. jednym z drugorzędnych twórców klasycystycznego oblicza stolicy Królestwa Kongresowego.

 

Łoza, Słownik architektów, wyd. II; Herbst S., Zachwatowicz J., Twierdza Modlin (rps).

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
działacz polityczny
 
 

Kazimierz Wojniakowski

1771 lub 1772 - 20.01 lub 20.12.1812
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.