INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Napoleon Podlewski     

Karol Napoleon Podlewski  

 
 
1814 - 1880-12-27
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Podlewski Karol Napoleon Aleksander (1814–1880), spiskowiec, Sybirak. Ur. w Krakowie, był synem Augusta (zm. 1836), dzierżawcy dóbr ziemskich, i Petroneli z Węgierskich. Opiekował się nim starszy brat Feliks, z którym w r. 1827 przebywał w Krzemieńcu, od czerwca 1831 w Tarnopolu i Lwowie; na wiosnę 1832 P. przyjechał do Krakowa. Uczęszczał do Gimnazjum Św. Anny w Krakowie i w r. 1834 złożył egzamin dojrzałości. Studiował na UJ, początkowo medycynę, a następnie prawo. Zarobkował w czasie studiów jako nauczyciel domowy, a przez dwa lata uczył na pensji Ludwika Królikowskiego. Tutaj na przełomie 1835/36 zetknął się ze spiskowcami: Stanisławem Malinowskim, Fortunatem Stadnickim, Janem Szczepanowskim. Zapewne w lipcu 1836 przyjęty został do Stowarzyszenia Ludu Polskiego (SLP) pod pseudonimem Miłosz. W końcu t. r. zetknął się z Gustawem Ehrenbergiem. W 2 poł. 1836 r. działał w tzw. Kółku akademickim, mającym charakter oświatowo-literacki. Z ramienia SLP zajmował się też szerzeniem «zasad demokratycznych» wśród studentów Wydziału Prawa. Zwrócił na siebie uwagę policji, jednakże rewizja domowa w kwietniu 1837 nie dała rezultatu; zakazane książki wcześniej przeniesiono w inne miejsce. W sierpniu 1837 przystąpił w Galicji do Konfederacji Powszechnej Narodu Polskiego (KPNP), której akt założenia i Manifest podpisał. Dn. 20 XI t. r. został aresztowany, ale po trzech tygodniach zwolniony z braku dowodów winy.

Dn. 4 II 1838 P. wyjechał z Krakowa do Królestwa Polskiego rzekomo w celu uzyskania posady w szkolnictwie, w rzeczywistości wyjazd ten wiązał się z planami rozwinięcia działalności spiskowej zgodnie z programem KPNP. Przewiózł przez granicę sporo wydawnictw emigracyjnych i przez Kielce przybył do Warszawy. Materiały swoje przekazał Aleksandrowi Wężykowi. Zbliżył się z Michałem Olszewskim, odnowił znajomość z Ehrenbergiem, brał udział w posiedzeniach filii SLP, tzw. świętokrzyżców, obradujących nad strukturą i taktyką tajnego związku.

W Warszawie P. przygotowywał się do egzaminu nauczycielskiego, utrzymując się z pieniędzy składkowych związku przekazywanych mu przez Wężyka. Wszedł też do władz naczelnych SLP, Zboru Ziemskiego i Zboru Obwodowego Warszawskiego, na którego czele stał Aleksander Krajewski. Pełnił także funkcję (przejętą z KPNP) «stróża postępu narodowego» oraz sołtysa. Uczestniczył we wszystkich pracach organizacji, kolportował zakazaną literaturę, brał udział w opracowaniu ustawy związkowej, pośredniczył w korespondencji z innymi filiami związku, a także z władzami naczelnymi spisku w Galicji. Uczestniczył też w opracowaniu i kolportowaniu odezwy do Żydów, która stała się bezpośrednim powodem aresztowań. P. został aresztowany 12 VI 1838. W Cytadeli Warszawskiej znalazł się w jednej celi z kuzynem swoim Karolem Bogdaszewskim, co umożliwiło im po części uzgodnienie zeznań. Nie załamał się, mimo iż – jak twierdzi Agaton Giller – właśnie wobec P-ego i Wężyka używano przemocy fizycznej. Złożył zeznania zręcznie wykrętne, na co zwracano mu wielokrotnie uwagę w toku śledztwa nawołując do «szczerości». Sąd wojskowy 23 IV 1839 skazał go na karę śmierci; Audytoriat Polowy zamienił wyrok na zesłanie na Syberię z utratą praw stanu, jednakże I. F. Paskiewicz uznał karę tę za zbyt łagodną: wyrok konfirmowany przezeń 30 V t. r. brzmiał: 5 lat ciężkich robót i następnie bezterminowe zesłanie na Syberii. Do Irkucka P. przybył 18 III 1840 i stamtąd odesłany został na katorgę do kopalń nerczyńskich. Przeniesiony na osiedlenie P. pozostał we wrześniu 1841 «na własne życzenie» w więzieniu (ostrogu) arguńskim w gminie Argunskaja w okręgu nerczyńskim. Następnie zamieszkał w Nerczyńsku (Bolszoj Nerczynskij Zawod), gdzie wespół z zesłańcami Jerzym Brynkiem, Antonim Beaupré i innymi prowadził «dom zleceń» ułatwiający przebywającym tu Polakom wspólne bytowanie. W lipcu 1856 zetknął się z A. Gillerem. W latach pięćdziesiątych dom P-ego był ośrodkiem, wokół którego skupiało się życie społeczno-kulturalne polskich zesłańców. Po wstąpieniu na tron Aleksandra II P. skorzystał z amnestii. W r. 1858 P. przybył do kraju, pracował w płockim «Domu Zleceń», powrócił do konspiracji. W r. 1863 miał być rzekomo członkiem Trybunału Rewolucyjnego w Płocku. Po upadku powstania ponownie aresztowany, skazany został na osiem lat ciężkich robót. Wyrok ten złagodzono (5/17 stycznia 1867) i P. został osadzony na pół roku w kazamatach twierdzy w Modlinie. Po odbyciu kary wyjechał do Krakowa, gdzie pracował jako urzędnik galicyjskiego Banku dla Handlu i Przemysłu. Zmarł 27 XII 1880 w Krakowie, pochowany został na cmentarzu Rakowickim. Nad grobem przemawiał Gustaw Ehrenberg. Przyjaciele ufundowali P-emu epitafium w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej kościoła OO. Franciszkanów w Krakowie.

Żonaty z Józefą, córką Jerzego Brynka (zob.), miał P. trzech synów (w tym Kazimierza i Feliksa) i trzy córki (w tym Marię, malarkę).

 

Portret P-ego pędzla Jana Matejki, znajdujący się przed drugą wojną światową w «Zachęcie», uległ zniszczeniu w czasie wojny w Warszawie; – Album Muzeum Narodowego, P. 1872 s. 423; Cyrankiewicz S., Przewodnik po cmentarzach Krakowa; – Berghauzen J., Ruch patriotyczny w Królestwie Polskim, 1833–1850, W. 1974; Bieniarzówna J., Z dziejów liberalnego i konspiracyjnego Krakowa 1833–1848, Kr. 1948; [Boris V.] Borys W., Powszechna Konfederacja Narodu Polskiego na terenie Galicji Zachodniej i Krakowa, „Małopolskie Studia Hist.” 1965 z. 3/4, s. 27 (mylnie: Antoni); Dzwonkowski W., Na marginesie monografii o ruchach rewolucyjnych w Królestwie Kongresowym w latach 1835–1845, „Myśl Współcz.”, 1948 z. 11/12 s. 98, 100–1; Giller, Historia powstania, III 489–91; Janik M., Dzieje Polaków na Syberii, Kr. 1928; Janion M., Żmigrodzka M., Romantyzm i historia, W. 1978; Kamiński A., Polskie związki młodzieży 1831–1848, W. 1968; Kraushar A., Świętokrzyżcy, W. 1916 s. 6, 8 (błędnie: Kazimierz), s. 14, 18–20, 51, 63–4; Król S., Cytadela Warszawska, W. 1969; Leniek, Książka pamiątkowa Gimn. Św. Anny; Limanowski B., Historia demokracji polskiej w epoce porozbiorowej, W. 1957, I; tenże, Studwudziestoletnia walka narodu polskiego o niepodległość, Kr. 1916 s. 220; Łopuszański B., Stowarzyszenie Ludu Polskiego, Kr. 1975; Rozdolski R., Do historii „Stowarzyszenia Ludu Polskiego”, „Kwart. Hist.” 1936 s. 726 (mylnie: Felicjan); Stowarzyszenie Ludu Polskiego w Królestwie Polskim, Wr. 1978 (tamże wykaz archiwaliów); Śliwowska W., Ruch spiskowy w Królestwie Polskim, „Muzea Walki”, T. 12: 1979 s. 136–58; Tyrowicz M., Wizerunki sprzed stulecia, Kr. 1955; Wierzchowski M., Z dziejów polskich organizacji spiskowych w zaborze rosyjskim, „Przegl. Hist.” 1961 z. 1 s. 26; – Bogdański H., Pamiętnik 1832–1848, Kr. 1971; Cederbaum, Wyroki Audytoriatu; [Ehrenberg G.], E. G., Przemówienie przy złożeniu do grobu zwłok śp. Karola Podlewskiego… [Kr. b. d.]; Giller A., Opisanie Zabajkalskiej krainy w Syberii, Lipsk 1867 I 254, 257, 266; Golejewski H., Pamiętniki, Kr. 1971 II; – „Czas” 1880 nr 299; „Gaz. Codz.”, 1839 nr 2522; „Gaz. Rządowa Król. Pol.”, 1839 nr 140; – AGAD: Stała Komisja Śledcza, vol. I, poz. 668; – Materiały dostarczone przez Tomasza Strzembosza w Red. PSB.

Wiktoria Śliwowska

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.