INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kazimierz Girdwoyń     

Kazimierz Girdwoyń  

 
 
1843-09-26 - 1926-09-12
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

 Girdwoyń Kazimierz (1843–1926), inżynier, agrotechnik, brat ichtiologa i pszczelarza, Michała. Ur. w Wilnie 26 IX, kształcił się w gimn. wileńskim i w Szkole Inżynierii Wojskowej w Petersburgu. W r. 1863 podjął się organizacji powstania w Inflantach polskich (w pow. dyneburskim i rzeżyckim). Wydany przez Łotyszów, skazany zrazu na karę śmierci, złagodzoną skutkiem niepełnoletności na zesłanie do batalionów karnych w stepach kirgiskich za Orenburgiem, spędził tam 6 i pół roku. Wróciwszy w r. 1869 na Żmudź, postanowił oddać się rolnictwu. W r. 1872 ukończył szkołę roln. w Pruszkowie, specjalizował się potem w melioracjach w Westfalii i Francji. Odtąd w ciągu 40 lat wykonał około 500 prac melioracyjnych w różnych okolicach Żmudzi i Litwy, nieraz towarzysząc bratu. Obaj uczestniczyli w Wystawie Rolniczej w Szawlach r. 1876, a w r. 1885 w Wystawie Rolniczo-Przemysłowej w Warszawie, gdzie wydali wspólny katalog (W. 1885) z działem: Wystawa irrygacji i drenowania Kaz. G-a, inżyniera nagrodz. w. medalem złotym. Projektami swymi i kierownictwem położył początek akcji meliorowania gospodarstw w różnych dzielnicach na ogromnej przestrzeni kraju. Zmarł 12 IX 1926 w Trokach.

 

Gloger Z., Prace na polu gospodarstwa krajowego Michała i Kazimierza Girdwojniów, «Kłosy» 1877, nr 721 i n.; Brensztejn, K. G., «Dzien. Wil.» 1926 z 28 XII nr 295; «Kurier Wileński» 1927, nr 60; Jego rkp. Pamiętników z czasów powstania styczniowego (w pos. rodziny) – «Epoka» 1927 nr 1. Por. księgę zbior.: «Z okolic Dźwiny», Wil. 1912. Dokładne dane biograficzne w listach G-a do Kraszewskiego, Bibl. Jag. rkp. 43.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.