INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
  Klemens Wacław (Clemens Wenzeslaus) (Wettyn)     

Klemens Wacław (Clemens Wenzeslaus) (Wettyn)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Klemens Wacław (Clemens Wenzeslaus), (1739–1812), książę saski i królewicz Polski, elektor i arcybiskup Trewiru. Ur. 28 IX na zamku Hubertsburg w Saksonii, był najmłodszym spośród siedmiu synów Augusta III, króla Polski i elektora saskiego, oraz Marii Józefy, arcyksiężniczki austriackiej. W r. 1760 wstąpił w Wiedniu do armii cesarskiej, brał udział w bitwie pod Torgau. Mimo zapewnionej przez powiązania rodzinne szybkiej kariery wojskowej zmienił plany życiowe i przyjął 17 V 1761 r. święcenia kapłańskie. Brak wykształcenia teologicznego nie przeszkodził K-owi w rychłym uzyskaniu godności biskupich – od kwietnia 1763 r. koadiutora we Freising i Regensburgu, 5 XI 1764 także w Augsburgu. Dzięki poparciu sprzymierzonej dyplomacji austriackiej i francuskiej wybrany został 10 II 1768 r. arcybiskupem elektorem Trewiru; urząd ten objął 20 VIII t. r. Uczestniczył już wcześniej w zabiegach swej rodziny o utrzymanie, a potem odzyskanie tronu polskiego; jako elektor porozumiewał się z władzami konfederacji barskiej, a w początkach 1769 r. miał zachęcać oficerów swych wojsk do wstępowania na służbę konfederacji.

Rządy K-a w Trewirze przechodziły różne fazy, od ulegania hasłom oświecenia do przestrzegania zasad ortodoksji katolickiej. Sprawy szkolnictwa i kultury znajdowały się zawsze pod szczególną opieką elektora, który w polityce zagranicznej dążył do utrzymania dobrosąsiedzkich stosunków z Francją, cesarstwem oraz państwami Rzeszy. Po wybuchu rewolucji francuskiej Trewir stał się ośrodkiem kontrrewolucyjnej emigracji rojalistycznej. Ofensywa wojsk republikańskich zmusiła K-a w sierpniu 1794 r. do ucieczki do Augsburga, gdzie do śmierci pełnił funkcje biskupie. Tytuł elektora i arcybiskupa Trewiru utracił formalnie w l. 1801–3, m. in. na mocy postanowień traktatu w Lunéville’u. Zmarł 27 VII 1812 r. w Marktoberdorf (Szwabia).

 

Podob.: portret Qu. de la Tour z lat młodości w Muz. w St. Quentin, Francja; Wiele portretów z okresu sprawowania władzy elektorskiej, pędzla nadwornego malarza Foelixa, w muzeach niemieckich – na ich podstawie liczne miedzioryty i odbitki różną techniką; – Allg. Dt. Biogr., IV 309–314; Neue Deutsche Biographie, Berlin 1957; – Konopczyński, Konfederacja barska, I–II; – „Gaz. Lwow.” 1812 nr 70.

Ryszard W. Wołoszyński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.