INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Krzysztof (Christoffel) Oldendorf  

 
 
XVI/XVII w - XVI/XVII w
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Oldendorf Krzysztof (Christoffel), (XVI/XVII w.), ludwisarz gdański. Pochodził z Saksonii (z Goslar), do Gdańska przybył ok. r. 1588. W t.r. dn. 17 XII otrzymał obywatelstwo miejskie jako ludwisarz. W r. 1590 został mistrzem. Wykonywał dzwony, świeczniki, a także ozdobne kraty. Sygnowanym dziełem O-a jest m. in. okazały mosiężny świecznik na paschał z r. 1590 w kościele Bernardynów w Warcie koło Sieradza. W r. 1598 wykonał O. wspaniałe dwuskrzydłowe drzwi do kaplicy Gostomskich przy kolegiacie w Środzie. Drzwi średzkie, ufundowane przez Zofię Urszulę Gostomską, są ozdobione ażurowymi motywami ornamentalnymi oraz tarczami herbowymi i pełnymi wyrazu głowami kobiecymi i męskimi. Z r. 1598 pochodzą dwie pary świeczników w farze w Kaliszu, przeniesione tam z kościoła Jezuitów. Z dzwonów wykonanych przez O-a wymienić można zabytki: w kościele parafialnym w Jankowicach koło Sandomierza z r. 1603, w Pucku z r. 1605 i dzwon z t.r. wykonany dla kościoła w Przyjaźni (dawnej Rheinfeld) koło Kartuz. Na r. 1605 urywają się wiadomości o O-ie.

W świetle zachowanych zabytków uznać można O-a za jednego z wybitniejszych ludwisarzy gdańskich działających w XVI i XVII stuleciu. Twórczość O-a mieści się w kategoriach manieryzmu renesansowego, przy czym w jego dziełach zaznacza się wyraźnie północna, niderlandzka ornamentyka (drzwi w Środzie); nie brak mu było także umiejętności rzeźbiarskich.

 

Thieme-Becker, Lexikon d. Künstler; Katalog zabytków sztuki w Pol., II 318–19, III z. 11 s. 8, IV z. 6 s. 17, V z. 24 s. 26; – Bochnak A., Eksport z miast pruskich w głąb Polski w zakresie rzemiosła artystycznego, w: Studia pomorskie, Wr. 1957 II 67; Gierdziejewski K., Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, Kat. 1954 s. 121; – Kohte J., Verzeichnis der Kunstdenkmäler d. Provinz Posen, Berlin 1896 I 102, 158, III 285, 287; – „Die Denkmalpflege in Provinz Westpreussen” (Danzig) H. 15: 1918 s. 17; – Informacje Marii Sławoszewskiej na podstawie: WAP w Gd. rkp. nr 300, 60/5 s. 21, nr 300, C/1003 k. 64, nr 300, C/1024 s. 9.

Jan Samek

 

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt II August

1520-08-01 - 1572-07-07
król Polski
 

Samuel Zborowski h. Jastrzębiec

1 poł. XVI w. - 1584-05-26
hetman kozacki
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Michał Piekarski

brak danych - 1620-11-27
zamachowiec
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.