INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Leon Horain  

 
 
2. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
 
Horain Leon h. Śreniawa (2. poł. XVIII w.), konfederat barski. W r. 1764 podpisał z woj. łęczyckim elekcję Stanisława Augusta. W konfederacji barskiej był rotmistrzem woj. łęczyckiego. Początkowo związał się ściśle z drugim z kolei marszałkiem tegoż województwa, Andrzejem Zarembą Cieleckim. Był główną jego zbrojną podporą w sporach z pierwszym marszałkiem Janem Szczawińskim. Brał udział w nieszczęśliwych bitwach pod Skrzynnem (9 IV 1769) i Dobrą (23 I 1770). W końcu, sprzykrzywszy sobie ciągłe warcholstwa swego szefa, 2 X 1770 r. przeszedł z całym oddziałem pod dowództwo Józefa Zaremby, za co nagrodzony został stopniem pułkownika. Oskarżony jednak przez przeciwników o nieposłuszeństwo i nadużycia przy ściąganiu podatków i wypraw, napadnięty został znienacka pod Łagiewnikami przez regimentarza łęczyckiego, Wojciecha Świętosławskiego, ograbiony z wszystkich rzeczy i odesłany w areszcie na Jasną Górę. Wydany następnie Zarembie, otrzymał od niego dwumiesięczny urlop (19 I–18 III 1771) wraz z gwarancją pełnego bezpieczeństwa, celem zebrania od obywateli województwa dowodów ze swych czynności. Oczyścił się prawdopodobnie ze stawianych mu zarzutów, skoro zjazd Łęczycan 18 V w Parzęczewie nie wnosił do niego żadnych pretensji, a Rada Wojskowa poleciła (3 I 1772) b. regimentarzowi, Antoniemu Prądzyńskiemu, by w myśl uprzednich już poleceń J. Zaremby oddał H-owi przejęte od Świętosławskiego konie, broń, pieniądze i inne rzeczy. Na zjeździe parzęczewskim, wskutek przeprowadzonej redukcji oddziału konfederacji łęczyckiej do 200 ludzi, zniesiono stanowiska pułkowników i H-a cofnięto do stopnia rotmistrza. W tym charakterze pozostał w konfederacji aż do jej rozwiązania. Ostatnie ślady pobytu H-a w konfederacji posiadamy z kwietnia 1772 r. W r. 1789 występował jako burgrabia grodzki łęczycki w Sądzie Referendarii Koronnej.
 
 
Boniecki; Uruski; – Księgi Referendarii Koronnej, Wyd. A. Keckowa i W. Pałucki, (W.) 1957 II; Vol. leg, VII 116; – AGAD: Akta Grodz. Łęczyc. Rel. nr 243-b 405, nr 244-a 28, 28v., 120, 179, 234 v., 249v., nr 244-b 45, 62, BOZ rkp. XII 1689; B. Kór.: Arch. Zaremby; B. Narod.: rkp. BOZ 1329 s. 66–8; Była B. Krasińskich: rkp. nr 3117 s. 116, nr 3924 s. 61 v; B. Jag.: rkp. 3049 s. 4.
 
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.