INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leontyna Barbara Rudzka     

Leontyna Barbara Rudzka  

 
 
1858-03-15 - 1929-02-20
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rudzka Leontyna Barbara (imię używane Leonia) (1858–1929), nauczycielka, właścicielka żeńskiej szkoły średniej w Warszawie. Ur. 15 III w Woli Ługowej (pow. białobrzcski), była córką Józefa, ziemianina, właściciela majątku Wola Ługowa, i Anny z Domańskich.

R. ukończyła pensję Heleny Budzińskiej w Warszawie, a następnie słuchała wykładów na kursach organizowanych przez Julię Baranowską. Po zdaniu egzaminu, uprawniającego do nauczania w prywatnych szkołach średnich, uczyła geografii i języka niemieckiego w założonej przez Jadwigę Papi w Warszawie 3-klasowej pensji żeńskiej, a wkrótce potem przejęła tę pensję, została jej przełożoną i prowadziła aż do śmierci. Od chwili objęcia szkoły występowała do rosyjskich władz oświatowych z wnioskami o powiększenie liczby klas i stopniowo uzyskiwała zezwolenia: w r. 1896 szkoła była 5-klasowa, a w r. n.– 6-klasowa. Równolegle z tymi staraniami, a przed uzyskaniem zezwolenia, prowadziła R. konspiracyjnie naukę w wyższych klasach. Nielegalnie uczono także języka i historii polskiej. Było to możliwe dzięki specjalnemu systemowi alarmowemu, który ostrzegał o zbliżaniu się inspektora rosyjskiego i pozwalał na ukrycie książek polskich, a wyjęcie rosyjskich. Mimo środków ostrożności R. była wielokrotnie przesłuchiwana przez policję rosyjską i często grożono jej zamknięciem szkoły. W r. 1897 została na krótko aresztowana za «demonstracyjne» niestawienie się wraz z uczennicami na powitanie przybywającego do Warszawy cara Mikołaja II. W swej szkole zatrudniała znakomitych pedagogów, takich jak Bronisław Chlebowski, Władysław Smoleński, Ignacy Chrzanowski, Stanisław Kramsztyk, Stanisław Kalinowski i wielu innych. Wyjeżdżała wielokrotnie do krajów zachodniej Europy dla poznania tamtejszych metod pedagogicznych i programów nauczania. W swej szkole wprowadziła naukę higieny, a także lekcje przyrody połączone z wycieczkami krajoznawczymi. W l. 1895–1920 była R. członkiem zarządu Schronienia Nauczycielek, a następnie otrzymała tytuł honorowego członka tej instytucji. W r. 1905 brała udział w walce o szkołę polską. W lokalu jej szkoły odbywały się (m. in. w dn. 19 II) spotkania nauczycieli z rodzicami w sprawach strajku szkolnego. Była współzałożycielem Stow. Nauczycielskiego (późniejszego Tow. Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych). Brała udział w delegacjach do Min. Oświaty w Petersburgu dla przedstawienia postulatów spolszczenia szkolnictwa. W r. 1906 otrzymała zezwolenie na otwarcie klasy siódmej, a także dwuletnich kursów pedagogicznych o dwu wydziałach: humanistycznym i przyrodniczym.

W okresie reakcji stołypinowskiej władze ponowiły represje wobec szkoły R-iej. Ponieważ R. odmówiła wykładania historii i geografii po rosyjsku i rozszerzenia nauki języka rosyjskiego, zamknięto niektóre klasy, trzykrotnie zamykano całą szkołę, a raz kursy pedagogiczne, R. zaś została oskarżona o działalność antypaństwową. Dzięki stosunkom w Min. Oświaty w Petersburgu udało się jej obronić przed tymi zarzutami a także ocalić szkołę. W r. 1912 otworzyła R. w Konstancinie koło Warszawy równolegle prowadzoną nową szkołę i uruchomiła tam klasę wstępną; w r. 1914 czynne były już 3 klasy (wstępna, I i II) oraz internat. Wybuch wojny przerwał działalność szkoły. W r. 1916 została R. członkiem zarządu Sekcji Szkół Średnich Wydz. Oświecenia Komitetu Obywatelskiego m. Warszawy, a w r. n. brała udział w pracach Departamentu Szkolnego Tymczasowej Rady Stanu. Oświatowe władze niemieckie wyraziły zgodę na otwarcie w szkole R-iej klasy 8-mej. W l. 1917–20 była R. członkiem zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej, a w r. 1918 została wybrana na przewodniczącą Koła Przełożonych Prywatnych Szkół Żeńskich.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę brała R. udział w licznych krajowych zjazdach pedagogicznych, a w r. 1927 uczestniczyła w Zjeździe Nowej Szkoły w Locarno. Zmarła w Warszawie 20 II 1929 i pochowana została na cmentarzu Powązkowskim. Odznaczona była orderem Polonia Restituta.

Rodziny R. nie założyła.

Szkoła prowadzona po śmierci R-iej przez Aleksandrę Przyrembolową istniała do r. 1944 przy ul. Zielnej 13. Budynek został zniszczony w czasie powstania warszawskiego 1944 r. W dolnym kościele Św. Krzyża 24 X 1987 odsłonięto tablicę upamiętniającą R-ą, ufundowaną przez wychowanki szkoły.

 

Bibliogr. Warszawy, VI; Cmentarz Powązkowski w Warszawie, W. 1984; Zagórowski, Spis nauczycieli, I–II; – Bratkowska I., Śp. Leonia Rudzka, „Bluszcz” 1929 nr 9 s. 1–3; Kiepurska H., Inteligencja zawodowa Warszawy 1905–1907, W. 1967; Konarski S., Warszawskie średnie szkolnictwo ogólnokształcące, Warszawa II Rzeczypospolitej 1918–1939, Z. 5, W. 1973 s. 234; Kozicka J., Pensja panny Rudzkiej, „Stolica” R. 17: 1972 nr 41 s. 16, nr 42 s. 16; Schoenbrenner J., Warszawskie szkoły średnie na przełomie XIX i XX wieku (1890–1904), „Przegl. Hist.-Oświat.” 1981 nr 1 s. 16, 26; Walicka A., Śp. Leonia Rudzka, „Przegl. Pedagog.” 1929 nr 10 s. 239–40; [Zaleska Z.] Z. Z., Śp. Leonia Rudzka, „Kur. Warsz.” 1929 nr 52 wyd. poranne, s. 4; – Cześć zasłudze. Wspomnienie o życiu i pracy śp. Leonii Rudzkiej, W. 1930; Kalendarzyk Polityczno-Historyczny m. stoł. Warszawy na 1916 r.; – „Bluszcz” 1930 nr 15 s. 12; „Kur. Warsz.” 1930 nr 89, wyd. poranne, s. 4; „Niepodległość” T. 6: 1932 s. 49; „Przegl. Pedagog.” 1930 nr 13 s. 323; „Stolica” 1986 nr 1, 1987 nr 50; „Tyg. Ilustr.” 1929 nr 11 s. 215 (fot.); – Arch. Paraf. w Promnej: Akt ur. nr 28/1858.

Stanisław Konarski

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.