INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Łukasz Bogdanowicz  

 
 
brak danych - XVIII
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bogdanowicz Łukasz h. Łada, w r. 1729 miecznik i pisarz grodzki kijowski, 1748 miecznik podolski, 1755 chorąży owrucki, 1759 chorąży kijowski, 1763 sędzia grodzki kijowski, pełnił za Augusta III czynności sędziego w komisji mieszanej polsko-rosyjskiej, gdzie stykał się często ze sprawami o zbiegostwo chłopów i najazdy hajdamackie. Nieraz bywał wybierany na posła na sejmy, np. w r. 1732, 1738, 1750, niewątpliwie z partji »republikańskiej« czy »patrjotycznej«, skoro w r. 1741 podjął się marszałkostwa w planowanej (lecz zaraz odwołanej) przez hetmana J. Potockiego konfederacji antyrosyjskiej. Żonaty z Brygidą Potocką (1741). Krewnym jego był konfederat barski Wojciech B., znany nieprzyjaciel Pułaskich.

 

Boniecki; Teka Podoskiego IV; Konopczyński Wł., Polska w dobie Wojny siedm. II, W. 1911; Skibiński, Europa a Polska I, Kr. 1913. Rp. Bibl. Czart. 597.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Gładysz

ok. 1762 - 1830-05-21
malarz
 

Barbara Sierakowska

1748-12-04 - 1831-10-25
aktorka
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.