INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marcin Dobrosołowski h. Poraj      Portret, zapewne fikcyjny, Marcina Dobrosołowskiego, obrońcy Chocimia - Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 60 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Marcin Dobrosołowski h. Poraj  

 
 
pocz. XVI w. - 4 ćw. XVI w.
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dobrosołowski Marcin, h. Róża, rotmistrz. W kampanii moskiewskiej r. 1564 prowadził rotę pieszą 200 ludzi; walczył w Siewierszczyźnie, zdobył i zburzył Poczep. W r. 1572, będąc w służbie hospodara mołdawskiego, miał powierzoną sobie 1 IV pieczę nad zamkiem chocimskim i strzelbą zamkową, osłaniał powrotną przeprawę Mieleckiego przez Dniestr, a następnie w 70 ludzi miał przez kilka tygodni bronić zamku przed Turkami i Mołdawianami hospodara Iona cel Cumplit. Ustąpił z Chocimia dopiero na rozkaz hetmana Jazłowieckiego, wyjednany przez hospodara Iona. W otoczeniu hetmana Mieleckiego uczestniczył w oblężeniu Połocka r. 1579, a następnie przy oblężeniu Sokoła kierował artylerią. Ognistymi pociskami zdołał zapalić drewniane umocnienia zamku i tym umożliwił szturm i zdobycie warowni. Zamieszkiwał zazwyczaj pod Buskiem na Rusi.

Młodszym od Marcina był Stanisław h. Róża, dworzanin królewski i rotmistrz kwarciany od r. 1534–55. Prowadził on roty konne od 50–200 ludzi. Niewątpliwie uczestniczył w nieszczęśliwej bitwie nad Seretem 1 II 1538. W r. 1540 za wieloletnie zasługi otrzymał dziedzicznie dworzysko prokopowskie na przedmieściu Buska.

 

Boniecki; Uruski; W. Enc. Il.; Korzon, Dzieje wojen, I; Kolankowski L., Roty koronne na Rusi i Podolu, »Ziemia Czerwieńska« 1935; Bielski, Kronika 1216, 1219, 1454; Heidenstein, Rerum polonicarum… libri 137; AGZ X; Hurmuzaki, II/2, 623, 636; Metryka Kor. 61 f. 239, 113 f. 462v.; Rach. Sejm. 22.

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.