INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Kuczyński h. Ślepowron  

 
 
ok. 1672 - 1752
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kuczyński Marcin h. Ślepowron (ok. 1672–1752), chorąży bielski, poseł sejmowy. Syn Walentego, sędziego grodzkiego drohickiego (zob.), i Joanny Niemirzanki, brat Wiktoryna (zob.); odziedziczył po ojcu, rządnym gospodarzu, w woj. podlaskim Kuczyn Wielki, Gródek, Malinowo, część Lubowicza, Wilków, Wołkowy i Chomiznę oraz część Mierzyc i Ząbków. Wcześnie osierocony, pozostawał pod opieką starszego brata Wiktoryna, który wyprawił go w r. 1688 na naukę do Akad. Krak. Politycznie związał się z S. M. Branickim, wojewodą podlaskim, a następnie z jego synem Janem Klemensem. W czasie wojny północnej stał po stronie Stanisława Leszczyńskiego, lecz po bitwie pod Połtawą już w r. 1709 uznał Augusta II. Otrzymał wówczas urząd pisarza grodzkiego brańskiego, a w kilka miesięcy później wojskiego mielnickiego. W r. 1710 podpisał akt generalnej konfederacji sandomierskiej, a w r.1712 awansował na stolnika bielskiego.
W r. 1713 był deputatem na Trybunał Kor. Kilkakrotnie wybierany był posłem, ale na posiedzeniach sejmowych głos zabierał rzadko. Z ziemi bielskiej posłował w l. 1720 i 1722 na sejmy warszawskie i w r. 1729 na nadzwycz. sejm grodzieński, z pow. brańskiego w r. 1732 na sejm warszawski, a w r. 1733 z ziemi bielskiej na sejm konwokacyjny. Dn. 27 IV przystąpił do konfederacji generalnej, a 23 V podpisał konstytucje tejże konfederacji, deklarując się za «Piastem». Wszedł wówczas do Rady przy prymasie na czas bezkrólewia. Dn. 24 VI wziął udział w zebraniu w Białymstoku, gdzie opowiedziano się za Sasem. W r. 1727 został chorążym bielskim, ale w r. 1746 zrezygnował z tego urzędu. Ożeniony z Konstancją Gąsowską podkomorzanką bielską, zmarł bezpotomnie w r. 1752, pochowany w Knychówku.

Boniecki; Niesiecki; Uruski; Wielądko W. W., Heraldyka, czyli opisanie herbów…, W. 1798 V; – Teka Podoskiego, II 110, 204, III 301, IV 104, 204; Vol. leg., VI 100, 293, 299; – AGAD: Arch. Roskie rkp. IX/24, XI/27.
                                                                                                                                                                                                                              Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.