INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Chylewski h. Jastrzębiec      Wizerunek na podstawie portretu własnego Michała Chylewskiego.

Michał Chylewski h. Jastrzębiec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chylewski Michał, h. Jastrzębiec (1787–1848), malarz-żołnierz. Ur. 29 IX we wsi Szczurowa pow. bocheńskiego, syn Leona kapitana W. P. i Marianny z Dobrzyńskich. Od 18-go roku życia aż do śmierci służył w wojsku. O wykształceniu jego nie ma żadnych danych poza wzmianką w papierach wojskowych, że umiał czytać i pisać po rosyjsku, polsku, łacinie, niemiecku i francusku i malować »olejno i wodno«. Malarstwo traktował zresztą ubocznie; »chwile wolne od zatrudnień służbowych poświęcałem talentowi malarstwa, którego mnie Bóg udzielił«, pisze w swoim testamencie. W r. 1804 wstąpił do wojska austriackiego jako kadet »ex proprius« – i w pułku księcia wirtemberskiego służył do r. 1808, dosługując się stopnia feldfebla. Z pułkiem tym odbył kampanię przeciw Francji w Austrii i Morawii w bitwie pod Austerlitz ranny, dostał się do niewoli. W r. 1809 znowu jako prosty żołnierz wstąpił do wojsk Księstwa Warszawskiego. Służąc w 8., następnie w 20., 22. i 18. pp. Ks. Warsz. w l. 1809–13, dosłużył się stopnia kapitana. Brał udział w szeregu potyczek (podŁachwą, Leninem, Chotyniczami, Howiczną, Świerznem, Stołpcami, wsią Odessą, Kojdanowem) – pod Modlinem raniony został kulą karabinową w twarz. W r. 1814 umieszczony w korpusie weteranów, w r. 1817 przeniesiony był do korpusu żandarmerii. W r. 1830 otrzymał odznaczenie honorowe za 15 lat służby oficerskiej. W czasie powstania, przy rozwiązaniu korpusu żandarmerii, umieszczony został w wojsku. Następnie był komendantem placu miasta Miechowa, później Pilicy; otrzymał wówczas stopień majora. Później znajdował się w oddzielę Stryjeńskiego, który pierwszy, poddawszy się Rosjanom pod Sławkowem, otrzymał amnestię. Ch. wrócił do wojska rosyjskiego w stopniu kapitana, ale udział w powstaniu źle wpłynął na jego dalszą karierę wojskową. W r. 1835 został odkomenderowany do komend inwalidnych i przeniesiony do Kalisza, gdzie zmarł 19 IV 1848. Ożeniony w r. 1822 z Konstancją z Góreckich, miał z nią 5-ro dzieci; najmłodszy syn Ignacy brał udział w powstaniu r. 1863 jako porucznik jazdy Langiewicza. Ch. namalował: Przegląd pułku 14. kirasjerów na Woli przed Księciem Józefem (1841) i Posyłki na placu Saskim przed Księciem Konstantym (znajdują się w Muzeum Wojska), Epizod z wojny 1831 r. z Rosją i Rewię na placu Saskim (1828, znajdują się w Szenderanach w Bessarabii), Bitwę pod Chocimem (u Jerzego Ch. w Warszawie), Portret żony Konstancji z Góreckich, córki Julii, autoportret, portret szlachcica w kontuszu i miniatura żony z synami (w Stellutyszkach u prawnuka Adama). Rastawiecki wspomina jeszcze o namalowanym w r. 1835 obrazie Parada wielka wojskowa na polach kaliskich, znajdującym się w r. 1850 w galerii księcia namiestnika Królestwa Polskiego.

 

Rastawiecki, Słownik mal. pol., 1850, I 333; Thieme-Becker; Gembarzewski B., Wojsko Polskie 1807–1814, Kr. 1912; tenże, Wojsko Polskie 1815–1830, Kr. 1903. – Arch. Akt Dawnych: Stany służby oficerów wszystkiego stopnia 2671/54, nr poz. 25; Stany służby ofic. wyższych i niższych 2007/1, nr poz. 14; Stan służby oficerów z komend inwalidnych 10. Okręgu Straży Wewn. 2001/1, 3.230. W zbiorach rodzinnych (Stellutyszki) znajdują się: Stan służby, nominacje na stopnie wojskowe, parę rozkazów, testament, listy i dyplom szlachecki.

Witold Chylewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.