INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Liniewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Liniewski Michał (zm. 1714), kasztelan lubaczowski i wołyński, pułkownik. Drugi syn Marcina z Liniewa w pow. łuckim, łowczego bracławskiego, potem bełskiego, i Anny Strzemeskiej, podsędkówny bracławskiej. Służbę wojskową rozpoczął prawdopodobnie w latach siedemdziesiątych XVII w. W r. 1682 otrzymał tytuł łowczego bełskiego i urząd podwojewodziego krakowskiego. W latach osiemdziesiątych objął jako porucznik dowództwo chorągwi pancernej Szczęsnego Potockiego, woj. krakowskiego. W r. 1690 występował jako deputat od wojska do trybunału lubelskiego. W r. 1691 uczestniczył w wyprawie mołdawskiej Sobieskiego, później brał udział w obronie kresów przed Tatarami, zapewne dowodząc i zgrupowaniami jazdy, bowiem na sejmie konwokacyjnym 1696 r. tytułowano go pułkownikiem (został wówczas wybrany deputatem do opracowania pactów conventów i komisarzem do boku hetmana dla uspokojenia skonfederowanego wojska). W r. 1697 podpisał wraz z woj. bełskim elekcję Augusta II, był posłem na sejm koronacyjny z tegoż województwa i w t. r., zapewne dzięki protekcji swego rotmistrza (wówczas hetmana pol. kor.) Sz. Potockiego, uzyskał kasztelanię lubaczowską, starostwo lubelskie i dzierżawę Osiechowo. W r. 1698 uczestniczył w bitwie pod Podhajcami, naprzód jako dowódca w grupie Żaboklickiego, później jednego ze szwadronów trzeciego rzutu. W r. 1699 otrzymał list przypowiedni na własną chorągiew pancerną (60 koni) w zredukowanym kompucie, którą posiadał (od r. 1703 powiększoną do 100 koni) do r. 1714.

W czasie wielkiej wojny północnej był stronnikiem Augusta II. Brał udział w bitwie pod Kliszowem 1702 r., później w tłumieniu powstania Paleja na Ukrainie. Był posłem na sejm 1703 r. (komisarz do rewizji skarbu kor.). Po abdykacji Augusta pozostał nadal przeciwnikiem Leszczyńskiego; uczestniczył w Radzie Lwowskiej, wyznaczony przez nią w r. 1706 komisarzem sądowym do oceny szkód poczynionych przez wojska carskie. W r. 1707 zjazd lubelski wybrał go konsyliarzem do boku prymasa. W r. 1709 otrzymał kasztelanię wołyńską po Wielhorskim. W r. 1710 brał udział w Walnej Radzie Warszawskiej, wybrany komisarzem do hiberny; do końca życia nie przejawiał już jednak większej działalności. Zmarł z początkiem 1714 r.

Ożeniony w r. 1685 z Joanną Branicką, córką Józefa, łowczego bełskiego, pozostawił jedną córkę Mariannę, żonę Jerzego Potockiego, star. grabowieckiego. L. jako dowódca nie wybijał się ponad średni poziom kadry oficerskiej. Zapobiegliwy, umiał starać się o powiększenie swego majątku. W r. 1705 otrzymał od Augusta starostwo dubieńskie; działalność w komisji sądowej Rady Lwowskiej uzależnił od otrzymania odszkodowania za wsie zniszczone przez Kozaków – uzyskał je od cara wraz z «gratyfikacją», a niezależnie od tego w r. 1710 wystarał się o 60 tys. zł «za szkody poniesione dla kraju».

 

Boniecki; Uruski; – Feldman J., Polska w dobie wielkiej wojny północnej, Kr. 1925; Kamiński A., Konfederacja sandomierska wobec Rosji w okresie poaltransztadzkim, Wr. 1969; Wimmer J., Wojsko Rzeczypospolitej w dobie wojny północnej 1700–1717, W. 1956; – Materiały do dziejów kampanii podhajeckiej 1698 r., Wyd. J. Wojtasik, „Studia i Mater. do Hist. Wojsk.”, W. 1969 XV cz. 2; Sarnecki S., Pamiętniki z czasów Jana Sobieskiego, Wr. 1958; Vol. leg., V 439, VI 52, 88; Wimmer, Materiały, „Studia i Mater. do Hist. Wojsk.”, W. 1963 IX cz. 1; – AGAD: Akta Skarb.-Wojsk., Dz. 86, rkp. 77, 78, 101, 123; B. Czart.: rkp. 2589, 2656 I, 3996.

Jan Wimmer

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.