INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj  

 
 
brak danych - 1270
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikołaj (zm. 1270), opat cysterskiego klasztoru w Lubiążu. W początkach urzędowania M. nie miał najlepszych stosunków z książętami śląskimi. Konflikt z Konradem, ks. głogowskim, w który popadł przed r. 1264, zakończył się uwięzieniem M-a, spustoszeniem dóbr klasztornych i rozpędzeniem zakonników. Nie znane są bliżej przyczyny tego konfliktu. M. wniósł skargę do papieża. Urban IV polecił w r. 1264 arcybiskupowi praskiemu oraz biskupom: miśnieńskiemu i lubuskiemu, przeprowadzić w tej sprawie dochodzenie i zobowiązać Konrada pod groźbą interdyktu do zwrotu majątku klasztornego i naprawienia szkód. Po zażegnaniu tego sporu udało się M-owi pozyskać życzliwość ks. Bolesława Rogatki, od którego uzyskał dla klasztoru wiele przywilejów. Jeden z nich książę ten wydał jako rekompensatę za szkody wyrządzone klasztorowi przez niego i jego braci.

M. był zapobiegliwym gospodarzem dóbr klasztornych. Wystarał się o przywilej górniczy, który miał duże znaczenie dla klasztoru. W r. 1267 zwrócił się do mieszczan igławskich o pouczenie w sprawach górniczych; uzyskany stamtąd spis zwyczajów czeskiego prawa górniczego przedstawił w r. 1268 ks. Bolesławowi, który go zatwierdził. M. brał czynny udział w życiu publicznym dzielnicy śląskiej; przyjmuje się, że za jego czasów opat lubiąski był trzecim z najwyższych dostojników po księciu i biskupie wrocławskim. W r. 1267 M. uczestniczył w translacji ciała św. Jadwigi śląskiej. Być może należał do grona informatorów mnicha lubiąskiego Engelberta, autora pierwszego zaginionego żywotu św. Jadwigi. M. zmarł 7 V 1270 (jak podały nekrologi klasztorów: Św. Wincentego, kamienieckiego i henrykowskiego).

 

Heyne J., Dokumentirte Geschichte des Bisthums und Hochstiftes Breslau, Breslau 1860 I 897–8; Weis P., Kloster Leubus in Schlesien, Wr. 1908 s. 18, 39; – Chronik der Aebte von Leubus, Hrsg. v. W. Wattenbach, „Zeitschr. d. Vereins f. d. Gesch. u. Alterthum Schlesiens” Bd 1: 1856 s. 273; Cod. Sil., VII (Regesten zur schlesischen Geschichte, Hrsg. v. C. Grünhagen, II 181 nr 1246, 1307, 1308); Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae, Olomucii 1845 IV nr 14; Mon. Pol. Hist., III 707, IV 630; Mon. Pol. Hist., S. nova, IX cz. 1 s. 44; Monumenta Lubensia, Hrsg. v. W. Wattenbach, Breslau 1861.

Franciszek Sikora

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Henryk I Brodaty

ok. 1163 - 1238-03-19
książę śląski
 

Jadwiga (Śląska)

ok. 1178/80 - 1243-10-14
księżna śląska
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Sowiec ze Szczawina

brak danych - po 1329 a przed 1346
kasztelan dobrzyński
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.