INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Łabuński h. Zagłoba  

 
 
1 poł. XV w. - 1467-10-13
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łabuński Mikołaj h. Zagłoba (zm. 1467), biskup kamieniecki. Pochodził najprawdopodobniej, jak przyjmują Boniecki i Abraham, z Łabuń w ziemi bełskiej. Gdyby przyjąć identyczność Ł-ego z Mikołajem Labańskim, notariuszem królewskim w r. 1448, droga jego kariery kościelnej przez dwór Kazimierza Jagiellończyka byłaby jasna; w otoczeniu króla i arcybiskupa gnieźnieńskiego spotykamy w połowie XV w. i inne osoby związane prawdopodobnie z tą rodziną. Po śmierci bpa kamienieckiego Pawła (18 III 1453) Ł. w krótkim czasie został wysunięty na to biskupstwo; bullę papieską z nominacją wystawiono 26 X 1453. Elekt nosi w tym dokumencie imię Piotr, choć później występuje w kilku współczesnych źródłach tylko jako Mikołaj; być może miał dwa imiona: Piotr Mikołaj, z których używał drugiego. Imię Jan, jakie daje mu Długosz przy wzmiance o wyborze, wydaje się zwykłą pomyłką. W momencie nominacji Ł. miał beneficjum plebańskie w Kołomyi i altarię w katedrze krakowskiej; zatrzymał oba te beneficja, najwidoczniej wobec szczupłości i niepewności nowego uposażenia. Z okresu jego 14-letnich rządów biskupich w Kamieńcu wiadomo tylko o ustanowieniu aktem z 3 XI 1454 kapituły katedralnej złożonej z 8 kanoników; faktyczna realizacja planu stworzenia kapituły natrafiała na ogromne trudności i tylko częściowo, wydaje się, udało się go wprowadzić w życie. W marcu i kwietniu 1460 spotykamy bpa Ł-ego w otoczeniu królewskim we Lwowie, w listopadzie 1464 zaś na sejmie w Piotrkowie. Zmarł Ł. 13 X 1467 w zamku biskupim w Czarnokozińcach nad Zbruczem na skutek zarazy, pochowany został w katedrze kamienieckiej.

 

Boniecki; Fedorowicz, Dostojnicy i urzędnicy, s. 245; Gams P. B., Series episcoporum ecclesiae catholicae, Regensburg 1873–86 (wyd. nie zmienione, Graz 1957) s. 343; Hierarchia catholica medii aevi…, Monasterii 1914 II 115; Rzepnicki F., Vitae praesulum, Posnaniae 1763 III 168; – Abraham W., Założenie biskupstwa łacińskiego w Kamieńcu Podolskim, w: Księga pamiątkowa ku uczczeniu 250-tej rocznicy założenia Uniwersytetu Lwowskiego przez króla Jana Kazimierza r. 1661, Lw. 1912 I 30–1; Rolle J., Zameczki podolskie, W. 1880 II 193, III 94; Sułkowska-Kurasiowa I., Polska kancelaria królewska w l. 1447–1506, Wr.–W.–Kr. 1967; – Akta grodz. i ziem., II 98, III 220, IV 171, VI 57, 94; Długosz, Historia, V 133, 494.

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.