INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Ocieski h. Jastrzębiec  

 
 
brak danych - po 1516-03-30
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ocieski Mikołaj h. Jastrzębiec (zm. 1516), koniuszy królewski. Pochodził z niezamożnej rodziny wielkopolskiej, wiodącej się z Ocieszyna koło Poznania. Był jednym z siedmiu synów Macieja z Ocieszyna, bratem Rafała (zob.). O. z bratem Piotrem (w przyszłości poborcą ceł w Wielkopolsce) wcześnie pojawili się w otoczeniu królewicza Zygmunta już w Budzyniu, a następnie przeszli na jego dwór w Głogowie. W r. 1501 O. towarzyszył Krzysztofowi Szydłowieckiemu, ochmistrzowi królewicza, na elekcję po śmierci Olbrachta, wysłanemu zapewne z jakąś misją. Po objęciu tronu przez Zygmunta O. przebywał nadal na jego dworze, jako jeden z bardziej zaufanych dworzan. W końcu 1507 r. król mianował go koniuszym nadwornym, który to urząd pełnił aż do śmierci.

O. umiejętnie godził swoje sprawy prywatne z wierną służbą i interesami monarchy, co przysparzało mu wiele nadań i konsensów, a przede wszystkim dochodowych urzędów. Np. w r. 1509 wraz z braćmi został zwolniony od przygotowywanej wyprawy wojennej w związku z zatargiem z Bohdanem wołoskim, nie skorzystał jednak z przywileju i poprowadził chorągiew na Pokucie. W r. 1508 został starostą kościańskim (w r. 1512 król nadał mu tenutę kościańską w dożywocie), a w r. 1510 starostą konińskim i posesorem tej tenuty. W r. 1511 wykupił z rąk Dawida Dłuskiego dla stołu królewskiego tenutę pyzdrską, a król mianował go starostą tego grodu, zapisując wyłożone przezeń pieniądze na tenucie konińskiej. Do tych urzędów dołączył jeszcze w r. 1516 urząd starosty inowrocławskiego. O. niewątpliwie oddał Zygmuntowi Staremu pewne usługi w przeprowadzanej akcji wyzwalania dóbr domeny z zastawów, podnosząc przy tym stan gospodarczy i dochody dzierżonych tenut wielkopolskich. Często przebywał w otoczeniu króla. Wziął udział w wyprawie moskiewskiej, za co król nadał mu prawo patronatu kościoła w Modrzu.

O. odziedziczył wspólnie z braćmi skromny spadek po ojcu, który następnie razem powiększali, jednakże zasadniczy i znaczny majątek zdobył dzięki szczodrobliwości królewskiej. Jeszcze w czasach głogowskich dostał od Zygmunta wieś «Bridmus» w tym księstwie, którą sprzedał w r. 1508, t. r. za zgodą króla wykupił za 1 200 zł miasto Żmin z wsią Modrze z rąk córek Sędziwoja Będlewskiego i dobra te dołączył później do tenuty kościańskiej. W r. 1510 dostał część wójtostwa w Wieluniu. Majątek ten uzupełniały dochody z tenut królewskich i piastowanych urzędów. O. zmarł po 30 III 1516 i jeszcze t. r. urzędy po nim objął Mikołaj Tomicki. Nie mamy informacji o żonie O-ego; w każdym razie zmarł bezpotomnie, jego dobra odziedziczyli bracia, którzy również nie pozostawili potomstwa, a zgromadzony przez nich majątek przeszedł w ręce małopolskiej linii tego rodu, synów Rafała Ocieskiego.

 

Cieplucha Z., Z przeszłości ziemi kościańskiej, Kościan 1929 s. 15; Hartleb K., Z Ocieszyna Ociescy herbu Jastrzębiec, „Mies. Herald.” R. 6: 1913; Sucheni-Orabowska A., Odbudowa domeny królewskiej w Polsce 1504–1548, Wr. 1967 s. 74, 102; – Acta Tom., III, V; Akta grodz. i ziem., III; Arch. Sanguszków, V; Corpus Iuris Pol., III; Matricularum summ., IV.

Franciszek Sikora

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Mikołaj Dzierzgowski

c. 1490 - 1559-01-18
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.