INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Siedmiradzki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Siedmiradzki (Siedmioradzki, Siedmiracki, mylnie Siemiradzki) Mikołaj (ok. 1550–1630), jubiler, kupiec i burmistrz lwowski. Rodzina Siedmiradzkich (Siedmioradzkich) pochodziła niewątpliwie z Siedmiogrodu, stąd brzmienie nazwiska. S. ur. we Lwowie, był synem kupca handlującego klejnotami.

Za młodu S. przez ojca «dla wyszukania dobrych pereł wysłany całą Europę i samą Turcją z Moskwą […] objechał» i «tyle języków umiał, ile narodów zwiedził» (B. Zimorowic). Prowadził we Lwowie zakład jubilerski i zażywał wielkiej sławy jako mistrz w oprawianiu drogich kamieni. Pracował też dla króla Zygmunta III, który objął go swoją protekcją i nadał królewski serwitoriat przywilejem wydanym w Krakowie 8 XII 1604; S. został wyjęty spod jurysdykcji miejskiej, jego kamienica przy Rynku została zwolniona od opłat (dokument z r. 1611 wystawiony w Warszawie potwierdzający przywilej był w aktach grodzkich lwowskich). S. piastował różne godności miejskie, w r. 1596 był wybrany na starszego cechu, w r. 1624 wszedł do rady miejskiej, w r. 1628 był burmistrzem Lwowa.

O pracach S-ego nie zachowały się żadne wiadomości; wiadomo jedynie o zamówionych u niego (w r. 1611) przez szlachcica Adama Żydowskiego złotych maneli (za 60 dukatów). Z zatrudnionych przez niego złotników znany jest tylko Mikołaj Pasternakowicz, możliwe że także pracował dla S-ego złotnik Zygmunt Frączkiewicz (z Moskwy w r. 1615 przesyłał pieniądze dla swojej matki na ręce S-ego). S. prowadził rozległe interesy, wiele też nadal podróżował. «Za zarobkiem rok podle roku jeżdżąc i mało co w domu mieszkając» (jak pisze w swoim testamencie) dorobił się, jak na owe czasy, milionowej fortuny. Świadczy o tym niezbyt jasna wzmianka w tymże testamencie o udzieleniu przez S-ego pożyczki Zygmuntowi III na wojnę z Moskwą; S. wymienił wśród wierzytelności «W Moskwie długu w skarbie moskiewskim za dobro moje, którem na potrzebę skarbową powierzył, o którym […] wie król jego miłość i królewicz jego miłość i obietnica jest moskiewska, flor. 356.000». Do wierzycieli S-ego należeli m.in. woj. podolski Adam Aleksander Sanguszko (3 500 złp.) i woj. trocki Aleksander Chodkiewicz. Wśród pozostawionych przez niego ruchomości znajdowało się 21 obrazów. S. zmarł we Lwowie, po ciężkiej chorobie, pod koniec 1630 r. «nad siedemdziesiąt lat mając» (Zimorowic); pochowany został w nowo zbudowanym kościele Jezuitów.

S. był żonaty z Jadwigą Długoszówną, wdową po bogatym złotniku Balcerze Strzeczkowiczu (zm. 1593). Miał kilkoro dzieci (o których ogólnie wspomina w testamencie), z imienia znany jest tylko syn Jan, który studiował w Padwie, Bolonii i w Rzymie, gdzie 14 IX 1628 uzyskał doktorat obojga praw.

 

Bostel F., Przyczynki do dziejów złotnictwa lwowskiego w XVI i XVII w., Spraw. Kom. do Badania Hist. Sztuki w Pol., 1896 V 21; tenże, Recenzje i sprawozdania, „Ateneum” T. 4: 1889 z. 1 s. 375; Lepszy L., Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1933 s. 244; Łoziński W., Patrycjat i mieszczaństwo lwowskie w XVI i XVII wieku, Lw. 1902 (Siemiradzki); tenże, Złotnictwo lwowskie, Lw. 1912; Samek J., Dzieje złotnictwa w Polsce, W. 1993; tenże, Polskie rzemiosło artystyczne, W. 1984 (jako: Siemiradzki); tenże, Polskie złotnictwo, Wr. 1988 (jako: Siemiradzki); Zimorowicz B., Historia miasta Lwowa, Lw. 1835 s. 345; Zubyk R., Gospodarka finansowa miasta Lwowa w latach 1624–1635, Lw. 1930 s. 428; – Arch. nacji pol. w uniw. padewskim, I (syn Jan).

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.