INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Natan ben Samson Spira  

 
 
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Spira Natan ben Samson (zm. 1577), rabin grodzieński, pisarz homiletyczny, kabalista. Ur. prawdopodobnie w Pradze (Czechy). Przodkowie S-y pochodzili z Niemiec. Ich nazwisko wywodzi się od nazwy miasta Spira (Speier), skąd jego rodzina po pogromach w r. 1435 wyemigrowała do Czech, a następnie do Polski. S. był spokrewniony z astronomem i matematykiem Dawidem Gansem z Pragi.

W poł. XVI w. został S. obrany rabinem w Grodnie, który to urząd pełnił aż do śmierci. Odznaczał się wielką religijnością, dlatego też nadano mu przydomek he-hasid (pobożny). Głównym polem jego badań była homiletyka i kabała, które wykładał w sposób jasny i przystępny, co przyniosło mu wielką popularność także poza Grodnem. Napisał Mevo še‘arim (Wprowadzenie do „Bram”; wyd. pośmiertnie w Wenecji 1603, Kr. 1604, Jessnitz 1724, L. [b.r.w]), komentarz do «machzoru» tj. modlitewnika I. Durana „Ša’are Dura” (Bramy Dura) używanego w święta oraz Imre ha-šefer (Piękne słowa; wyd. pośmiertnie, L. 1586, 1597, 1637, 1697), glosy do klasycznego komentarza do Pięcioksięgu Mojżesza, autorstwa Rasziego i Eliasza ben Abrahama Mizrachi. Pod nazwiskiem S-a wydawano również komentarze do Biblii i Talmudu innego autorstwa, co zapewniało im większą popularność i łatwość zbytu. S. był także autorem hymnów świątecznych (Kr. 1608). Zmarł w r. 1577 w Grodnie, gdzie został pochowany.

S. pozostawił syna o imieniu Salomon, który był ojcem Natana Naty Spiry (zob.).

 

Bersohn, Słown. Żydów; Evrejskaja enciklopedija, Pet. [b.r.w] XVI; The Universal Jewish Encyclopedia, New York 1948 VIII; Wininger, Jüdische Biographie, V 594; – Friedberg B., Marganita Spira. Geschichte der Familie Spira, Drohobycz 1899; Horodezky S.A., Mystisch-religiöse Strömungen unter den Juden in Polen im 16.–18. Jahrhundert, Leipzig 1914 s. 41; tenże, Nathan Schpiro, „Evrejska starina” R. 3: 1911 s. 192; Sikora T., Midrash and Semiotics. Some Considerations on the Case of R. Natan Nata Spira of Cracow, „Studia Judaica” R. 2: 1999 [druk.:] 2000 nr 4 s. 197.

Stefan Gąsiorowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.