Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr Gamrat h. Sulima      "Portret biskupa Piotra Gamrata", frag. obrazu z 1883 roku, będącego kopią wcześniejszego portretu z kościoła Franciszkanów w Krakowie.

Piotr Gamrat h. Sulima  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

 

Piotr Gamrat

 

Syn Stanisława, wójta w Osieku i Katarzyny Balówny z Nowego Tańca, urodził się w 1487 r. w Samoklęskach. Miał dwóch znanych braci: Mikołaja, który był dziekanem płockim oraz Jana, wojewodę mazowieckiego, vicesgerenta, senatora, starostę rawskiego i iłżeckiego. W 1500 r. Gamrat wpisany został do metryki Uniwersytetu Krakowskiego, ale nic nie wiadomo o przebiegu jego studiów. Jako protegowany biskupa płockiego Erazma Ciołka brał udział w licznych poselstwach, m.in. do Rzymu, nabył wtedy ogłady i doświadczenia dyplomatycznego. Dzięki Erazmowi Ciołkowi związał się z otoczeniem królowej Bony. Kumulował liczne beneficja m.in. był proboszczem w Wyszkowie (od ok. 1518 r.), od 1519 r. scholastykiem płockim, od 1526 r. kanonikiem gnieźnieńskim, od 1528 r. dziekanem płockim i prepozytem pułtuskim. W 1529 r. został scholastykiem, a następnie w 1532 r. dziekanem warszawskim, w 1530 r. prepozyturę kościoła św. Floriana w Krakowie zamienił na probostwo kościoła św. Michała w Płocku. Swoje pierwsze biskupstwo w Kamieńcu objął w 1531 r., już cztery lata później został biskupem przemyskim, a po kolejnych dwóch płockim, aby w 1538 r. objąć biskupstwo krakowskie. Dzięki poparciu Bony i króla Zygmunta Starego Gamrat objął w 1541 r. arcybiskupstwo gnieźnieńskie, zatrzymał równocześnie biskupstwo krakowskie. Ingres do stolicy prymasowskiej odbył dopiero 22 października 1543 r. Po uroczystościach opuścił Gniezno i więcej do niego nie wrócił. Jako Prymas odbył dwa synody prowincjonalne. Pierwszy w Krakowie w 1542 r., kiedy to podjęto m.in. uchwały przeciwko szerzącej się herezji oraz działania w celu naprawy obyczajów kleru. Drugi synod zwołał Gamrat w 1544 r. do Piotrkowa. Jego uchwały nie zachowały się. Prymas był aktywny politycznie, a wraz z Piotrem Tomickim i Andrzejem Krzyckim pozostawał najbliższym współpracownikiem królowej Bony. W latach 1532–1538 pełnił funkcję generalnego administratora i komisarza królewszczyzn na Mazowszu. Prymas był mecenasem kultury, humanistą, bibliofilem, wspierał literatów, m.in. Klemensa Janickiego. Znany był również z bardzo wystawnego stylu życia. Zmarł 27 marca 1545 r. w Krakowie i został pochowany na Wawelu w kaplicy św. Katarzyny. Jego nagrobek, z polecenia Bony, wykonał włoski artysta Jan Maria Padovano (Giovanni Maria Mosca).

 
 

Powiązane zdjęcia

 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.