INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Hadziewicz h. Wieniawa  

 
 
2 poł. XVIII w. - 1782
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hadziewicz Piotr h. Wieniawa (zm. 1782), prawnik, publicysta. Syn Piotra Pawła i Apolonii z Kiełczewskich. Podstolim łukowskim i patronem trybunału lubelskiego był już w r. 1748, jak świadczy wydana jego mowa imieniem palestry na reasumpcji trybunalskiej w t. r. Jako patron prowadził ze strony Kosseckiego słynny proces przeciw kanclerzowi koronnemu, Janowi Małachowskiemu, w trybunale lubelskim w r. 1759 w związku ze sprawą o Rokitno. Posłował na sejm 1762 r. z województwa lubelskiego. W r. 1756 wydał we Wrocławiu obszerny traktat pt. Prawda objaśniona, pozory przyćmione, stanowiący prawniczą polemikę z broniącymi transakcji kolbuszowskiej „Uwagami w sprawie ordynacji ostrogskiej” napisanymi przez Tomasza Dłuskiego. Za pracę tę domagał się H. nagrody od hetmana Jana Klemensa Branickiego. W r. 1762 H. ogłosił broszurę pt. Żal uspokojony, niewinność obroniona…, będącą apologią dokonanej przez podskarbiego koronnego, Teodora Wessla, redukcji monet. W r. 1766 wydał broszurę pt. Zdrada odkryta, obłuda zawstydzona… Broszura ta, napisana w 1765 r., była wymierzona głównie przeciwko Żydom, w których H. upatrywał przeszkodę w wprowadzeniu w życie naprawy monety oraz przyczynę upadku miast i wyzysku poddanych (arenda karczem). Wystąpił w niej również przeciwko swobodom religijnym dla dysydentów, żądanym w imię podniesienia gospodarczego kraju. Niesłusznie przypisywane jest H-owi autorstwo broszury „Skarga ubogiej szlachty na stworzone w Polsce konwikty” pióra Szczęsnego Czackiego. W r. 1767 H. złożył urząd podstolego łukowskiego. Zmarł w r. 1782 bezpotomnie.

 

Estreicher; Boniecki; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, Kr.-W. 1909–11 II; – AGAD: Arch. Roskie (3 listy H-a z r. 1756 do hetmana J. K. Branickiego); B. PAN w Kr.: rkp. 311.

Jerzy Michalski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Pociej h. Waga

koniec XVII w. - 1749-02-16
regimentarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.