INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Michael (Michaelis, Michel)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michael (Michaelis, Michel) Piotr (ok. 1660–1709), nauczyciel języka polskiego w Gdańsku, autor podręcznika do tego przedmiotu i wierszowanych utworów okolicznościowych. Ur. w Królewcu, gdzie w semestrze letn. 4 VI 1681 zapisał się na studia uniwersyteckie. W r. 1696 otrzymał ze strony Kolegium Szkolnego (Collegium Scholarchale) w Gdańsku propozycję objęcia stanowiska lektora języka polskiego w Gimnazjum Akademickim. Na urząd ten (jako «praeceptor linguae Polonicae») został M. wprowadzony 26 VII 1696 i przez dwa lata pełnił te obowiązki wraz z Danielem Schellerem, a od r. 1698 sam. Prowadzone przez niego zajęcia nie były ogłaszane w drukowanym spisie wykładów Gimnazjum Akademickiego („Catalogus lectionum”). M. opracował podręcznik do nauki języka polskiego i opublikował go w r. 1698, pt. Der richtige Wegweiser, oder eine gründliche Anleitung zur Polnischen Sprache… (Tor.). Pracę swą zadedykował M. prezydującemu burmistrzowi i zarazem burgrabiemu królewskiemu w Gdańsku Janowi Ernestowi Schmiedenowi oraz 18 członkom Rady Miejskiej. W przedmowie wyraził przekonanie, że książka ta, napisana dla potrzeb miłośników języka polskiego, przyniesie pożytek i korzyść uczącym się tego przedmiotu.

Książka M-a, licząca 568 stron druku, należała do najobszerniejszych i zarazem najbardziej kompletnych podręczników do nauczania języka polskiego, używanych w dawnym Gdańsku. Zawarł w niej bowiem autor wykład gramatyki wraz z ortografią, rozmówki niemiecko-polskie na różne aktualne, codzienne tematy, słowniczek niemiecko-polski, a dla przysłówków, spójników i wykrzykników, też w układzie polsko-niemieckim, zbiór sentencji i przysłów polskich wraz z odpowiednikami niemieckimi oraz wzory listów na różne popularne okazje. W ogólnej koncepcji tego podręcznika szedł M. torem wypracowanym nieco wcześniej w Gańsku przez Jana Karola z Jasienicy Woynę („Kleiner Lustgarten”, Gd. 1693), a przy układaniu rozmówek kierował się bardzo popularnym w tym mieście zbiorem dialogów pióra Mikołaja Volckmara („Vierzig Dialogi”, 1. wyd. Gd. 1608). Podobnie jak inni lektorzy języka polskiego w Gdańsku, również M. pisywał drobne utwory okolicznościowe, związane tematycznie z różnymi wydarzeniami w życiu rodzin patrycjuszowskich w Gdańsku. Z tego zakresu znany jest tylko jeden jego utwór, mianowicie Applausus nuptialis, cum … dominus Joannes Ernestus Schmieden filiae suae Adelgundae matrimonii nexu adjungeret Joh. Gothofredum a Diesseldorfdie 2 Junii Anno 1699 (Gd. 1699). W dwóch wierszach, łacińskim i polskim, składał on życzenia ślubne inspektorowi Gimnazjum Akademickiego Janowi Gotfrydowi Diesseldorffowi i córce burmistrza gdańskiego Adelgundzie Schmieden. W zachowanych źródłach brak informacji z zakresu stosunków rodzinnych i życia osobistego M-a. Zmarł w Gdańsku w r. 1709.

 

Estreicher; – Faber W., Die polnische Sprache im Danziger Schul- und Kirchenwesen von der Reformation bis zum Weltkrieg, „Zeitschr. d. Westpreuss. Gesch.-Vereins” H. 70: 1930 s. 116; Löschin G., Geschichte Danzigs, Th. 2, Danzig 1823 s. 79; Pniewski W., Język polski w dawnych szkołach gdańskich, Gd. 1938 s. 119; – Matrikel d. Albertus Univ. zu Königsberg, II 123; Praetorius E., Danziger Lehrer Gedächtniss, Danzig 1760 s. 80; Schott A., Analecta ad Athenas Gedanenses, Acta jubilaei secundi Gymnasii Gedanensis, Gd. 1758 s. 226; – WAP w Gd.: rkp. 300, 42/94.

Zbigniew Nowak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.