INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Przedpełk h. Łodzia      Przemysł II, książę polski, pozwala lokować Gostyń i Brzezie na prawie niemieckim - Zbąszyń 1 kwietnia 1278 - pergamin 575 w zbiorach AGAD - plik z Wikimedia Commons - wzmianka o Przedpełku, Wojewodzie Poznańskim - rubrykacja iPSB.
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przedpełk h. Łodzia (zm. 1273), wojewoda poznański. Był synem Hugona, najpewniej adherenta Henryka Brodatego i jego syna Henryka Pobożnego.

Podczas rządów śląskich w południowej Wielkopolsce P. otrzymał od Henryka Pobożnego pięć wsi: Krosno, Sowiniec i Trzebaw koło Mosiny (na południe od Poznania) oraz Smolice i Sobiałkową Górę w pobliżu granicy śląskiej. Po śmierci Henryka Pobożnego pod Legnicą (1241) P. związał się z synami Władysława Odonica, Przemysłem I i Bolesławem Pobożnym, którzy korzystając z rozpadu monarchii Piastów śląskich przystępowali do odzyskiwania panowania nad całą Wielkopolską. Najpewniej jeszcze w r. 1241 potwierdzili oni wielkopolskie nadania, które otrzymał P. od księcia śląskiego, dodając jednocześnie zwolnienia tych dóbr od stróży, podworowego i powozu (dokument zatwierdzający, acz nosi datę 1241 – i jest najwcześniej datowanym dyplomem obydwu braci – spisany został najpewniej dopiero w kilka lat później zapewne w l. 1245–7). Przypuszcza się, że P. wziął następnie udział w akcji odzyskiwania ziem wielkopolskich z rąk śląskich. Po zdobyciu Przemętu P. w r. 1244 wystąpił jako jego kasztelan, w r. n. był kaszt. zbąszyńskim. Gdy w r. 1246 Zbąszyń wraz z Santokiem i Międzyrzeczem oddany został Bolesławowi Łysemu (Rogatce), P. objął kasztelanię gnieźnieńską, na której jest potwierdzony od 17 VII 1246. Był urzędnikiem i zaufanym człowiekiem przede wszystkim dominującego w Wielkopolsce Przemysła I; po drugim podziale Wielkopolski pomiędzy Przemysła i Bolesława, gdy Gniezno przypadło młodszemu z książąt (a może już w r. 1248, po uwięzieniu przez Przemysła I kaszt. poznańskiego Tomasza), P. przeszedł na kasztelanię w Poznaniu zdobywającym w tym czasie pozycję głównego ośrodka państwa Przemysła I; w nowej funkcji wystąpił po raz pierwszy przy księciu na wiecu w Gnieźnie 23 IV 1250. Jako kaszt. poznański uczestniczył w przygotowywaniu wielkiego przywileju immunitetowego dla kościoła poznańskiego datowanego na r. 1252, a także w procesie lokacji miasta Poznania, prowadzonym w tym czasie przez Przemysła I i potwierdzonym przywilejem lokacyjnym wystawionym przez obydwu braci w r. 1253. U schyłku 1252 r. lub na początku 1253 r. P. objął najwyższy urząd przy Przemyśle I – palację poznańską. Urząd ten dzierżył i po śmierci Przemysła (1257), po objęciu rządów przez Bolesława Pobożnego. Odtąd występował często przy Bolesławie. Jego działalność w tym czasie nie jest bliżej znana, nie ulega jednak wątpliwości, że P. należał do grupy najbliższych współpracowników księcia. Pod koniec życia („Kronika wielkopolska” zanotowała to pod datą 27 V 1272) towarzyszył jeszcze młodemu Przemysłowi II w wyprawie na Strzelce Krajeńskie i Drezdenko. Ostatni raz świadkował na przywileju książęcym 22 VIII 1273; zapewne nie żył już 11 X t. r. P. położył podwaliny pod wielkie znaczenie swej rodziny w Wielkopolsce.

Z nie znanej nam z imienia żony P. pozostawił licznych synów: bliżej nie znanego Bodzętę, kanclerza Przemysła II i prepozyta poznańskiego Wincentego, Mirosława, kaszt. bnińskiego (1294–1316), Jarosława, Mikołaja, woj. kaliskiego (zob.), wreszcie późniejszego kaszt. poznańskiego Przedpełka ze Spławia (zob.). Wkrótce po śmierci P-a, synowie byli współfundatorami poznańskiego klasztoru dominikanek.

 

PSB, XXI 86 (synowie); Wpol. Słown. Biogr., (Przedpełk, Wincenty Przedpełkowic); – Halecki O., Ród Łodziów w wiekach średnich, „Mies. Herald.” T. 6: 1913 s. 41–4; Jasiński K., Studia nad wielkopolskim stronnictwem książęcym w połowie XIII w. Współpracownicy Przemysła I do roku 1253, w: Społeczeństwo Polski średniowiecznej, W. 1981 I 169, 190–2; Sikora F., Przywileje rycerskie synów Władysława Odonica. Krytyka autentyczności, „Roczniki Hist.” T. 34: 1968 s. 16–17; – Kod. Wpol., I; toż, S. Nowa, z. 1; Pomniki Dziej. Pol., S. II, t. VI, VIII.

Antoni Gąsiorowski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.