INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Radsław  

 
 
1. poł. XIII w. - 2 poł. XIII w.
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radsław (1. poł. XIII w.), sędzia opolski. Był bratem kaszt. opolskiego Zbrosława ze Śmicza, zapewne stryjem żony kaszt. krakowskiego Klemensa Gryfity – Radsławy (zob.). Mało prawdopodobna wydaje się hipoteza, że bratem R-a był również Maciej, ojciec bpa lubuskiego Wilhelma I (zm. 28 IX 1273).

Za ośrodek dóbr R-a przyjęto w literaturze uważać Racławiczki koło Prudnika. Hipoteza ta opiera się jedynie na nazwie tej miejscowości oraz położeniu Racławiczek w pobliżu Śmicza i innych dóbr Zbrosława, brata R-a. Z uwagi na dużą popularność imienia Radsław w 1. poł. XIII w. należy podchodzić z wielką ostrożnością do występujących w literaturze identyfikacji R-a z jego imiennikami. Bezsprzecznie do naszego R-a odnoszą się jedynie następujące wiadomości: poświadczenie przez R-a dokumentu księcia opolskiego Kazimierza, wystawionego w Koźlu w r. 1222, piastowanie w r. 1223 godności sędziego opolskiego i wyrażenie w r. 1236 zgody w Groszowicach na dokonaną przez Zbrosława darowiznę Ścinawy Małej biskupstwu wrocławskiemu. Losy R-a po 1236 r. i jego potomstwo nie są znane.

 

Cetwiński M., Rycerstwo śląskie do końca XIII w., Wr. 1982 s. 50 tabl. 13; Heydebrand und der Lasa F. v., Die Herkunft der Breslauer Bischöfe Thomas I. und Thomas II., „Zeitschr. des Vereins für Altertum und Gesch. Schlesiens” Bd 51: 1917 s. 139; Mularczyk J., Dobór i rola świadków w dokumentach śląskich do końca XIII wieku, Wr. 1977; tenże, O urzędach i urzędnikach śląskich XIII wieku, „Śląski Kwart. Hist. Sobótka” T. 38: 1983 s. 162–3; Müller A., Magister Wilhelm v. Neisse, „Archiv für schlesische Kirchengeschichte” Bd 8: 1950 s. 58; Piekosiński, Rycerstwo; Rutkowska-Płachcińska A., Strzelin, Ścinawa, Grodków: nieudane możnowładcze założenia targowe w XIII wieku, w: Studia z Dziej. Osadnictwa, Wr. 1965 III 57; – Cod. Sil. (Maleczyńskiego), III nr 269, 283; Schlesisches Urkundenbuch, Wyd. W. Irgang, Wien 1977 II nr 120.

Marek Cetwiński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Henryk I Brodaty

ok. 1163 - 1238-03-19
książę śląski
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Goworek (Rawicz)

XII w. - między 1212 a 1223
wojewoda sandomierski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.